Із заходу на південний схід: найцікавіші пам’ятки уздовж Дністра

Напередодні Міжнародного дня Дністра пропонуємо вам маршрут із заходу на південний схід по Дністру – від витоку до гирла цієї прекрасної річки. Ця віртуальна подорож допоможе вам побачити все найцікавіше.
Старий Самбір
Першим пунктом цього маршруту стане місто Старий Самбір, через яке протікає Дністер. Місто має древню історію, яка сягає 11 століття. Тут можна подивитися на синагогу 19 століття, що пережила Другу світову війну, також заслуговує уваги костел Святого Миколая. Храм збудований у неоготичному стилі. У цьому місті знаходиться один із найстарших єврейських цвинтарів. Дністер тут має класичний гірський вигляд. Наступним нашим пунктом по річці стане м. Самбір.
Самбір
Самбір розташоване на лівому березі Дністра у Львівській області. Це місто просто дихає історією: вулички нагадують про епоху Австро-Угорської імперії. У Самборі є багато церков та костьолів. Будівля колишнього єзуїтського колегіуму нагадує про легендарну особистість – гетьмана Петра Сагайдачного, який там навчався. Найвизначнішою пам’яткою міста вважається Самбірська ратуша, яка виконана у ренесансному стилі. Обов’язково варто відвідати церкву Різдва Пресвятої Богородиці, в якій знаходяться мощі святого Валентина – покровителя всіх закоханих. Від м. Самбора на відстані 80 км розташоване наступне цікаве місце – заповідник Стариці Дністра.
Заповідник Стариці Дністра
Це ландшафтний заказник, що знаходиться неподалік від села Верин Львівської області. Стариці – це відокремлені від основного русла ділянки ріки, які мають вигляд озер, заплав. Тут є незамерзаючі джерела, луки, заплавні ліси. Але найцікавішим є фауна заповідника. Можна зустріти зникаючі види – червоного шуліку, чорного лелеку, скопа. У заповіднику можна сповна відчути себе частиною природи.
Також у заплавах Дністра є дивовижне місце – долина диких тюльпанів. Знаходиться вона недалеко від села Надітичі. Побачити це диво природи можна наприкінці квітня – на початку травня. Наступний вартий уваги пункт – село Шевченкове.
Храм Святого Пантелеймона в Шевченковому
Село Шевченкове знаходиться на місці, де річка Лімниця впадає у Дністер. У селі є старовинна пам’ятка архітектури 12 століття. Церква побудована на честь київського князя Ізяслава (у хрещенні Пантелеймона) у 1194 році. Храм є візитною карткою Галичини. Недалеко від Шевченкова розташоване легендарне місто на Дністрі – Галич.
Галич
Місто, яке розквітло за часів Київської Русі. Вулиці Галича ще пам’ятають князя Ярослава Осмомисла і велич тієї епохи. Найцікавішою пам’яткою архітектури міста є Галицький замок, або ж Старостинський, який датується 14 століттям. Фортеця знаходиться на Замковій горі, що височіє на березі Дністра. Церква Різдва Христового 13 століття неодмінно приверне вашу увагу. Ці та інші пам’ятки Галича входять до Національного заповідника «Давній Галич». Черговим пунктом подорожі по Дністру є селище міського типу Єзупіль, що на відстані 15 км від Галича.
Єзупіль
Єзупіль розташовано на місці, де у Дністер впадає річка Бистриця. Тут вартий уваги палац графа Войцеха Дідушицького, збудований у 19 столітті. Войцех був поляком за походження і володів містом. Палац розмістився у прекрасному парку із рідкісними рослинами. Володіння Дідушицького є класичним прикладом забудови польської шляхти. У 40 км від Єзуполя знаходиться наступне цікаве місце – село Маріямпіль.
Маріямпіль
На лівому березі Дністра розкинулося село Маріямпіль. Його ще називають «містом Марії», бо тут зберігалася чудотворна ікона Божої Матері. Маріямпіль відоме замком Яблоновських 1691 року побудови, щоправда, залишилися тільки руїни, але й за ними можна уявити масштаби замку. Звідси відкривається чудова панорама на Дністер. Біля фортеці знаходиться найстаріший дендрологічний парк на Прикарпатті, який є ровесником замку. На кошти родини Яблоновських було збудовано монастир капуцинів 1742–46 рр., зараз тут – жіноча колонія.
Дністровський каньйон – диво природи
Далі річка, отримавши сили від своїх приток, утворює Дністровський каньйон, який входить до переліку 7 природних чудес України. Каньйон є найдовшим у Європі, і довжина його складає 250 км. Клімат сприяє поширенню рідкісних рослин та тварин. Серед екстремалів каньйон популярний завдяки можливості здійснити рафтинг – сплав по річці. Він вам принесе море адреналіну та нових вражень. Вздовж Дністровського каньйону зустрічається безліч цікавих та захоплюючих пам’яток. Далі піде мова про них.
Палац Бадені у Коропці
Палац знаходиться у Тернопільській області і вражає своєю красою. Цей розкішний комплекс збудований у 1906 році у стилі віденського ренесансу. Власником палацу був Станіслав Бадені. Наступним пунктом вздовж каньйону буде село Раковець, що на відстані 70 км від Коропця.
Раковецький замок
Фортеця 17 століття розташована у селі Раковець Івано-Франківської області на березі Дністровського каньйону. Раковецький замок побудував Войцех Беневський. До нас дійшли, на превеликий жаль, тільки вежа і фрагмент муру. Продовжуємо нашу подорож по Дністру, наступна зупинка – острів Інь-Ян.
Острів Інь-Ян
На Дністрі є дивовижний острів. Форма якого нагадує китайський символ інь-ян, що означає жіноче та чоловіче начало або будь-які протилежності. Побачити острів можна під час сплаву по річці. Далі будемо рухатися до прекрасних Заліщиків
Заліщики
Заліщики – це особливе місто у Тернопільській області, витвір мистецтва природи. Із оглядового майданчика села Хрещатик можна побачити неперевершену панораму – місто в оточенні меандру Дністра. Окрім цього, у місті Заліщики розташований палац Бруницьких 1831 року. Також можна побачити красивий костел Св. Станіслава і церкву Пресвятої Трійці, обидва храми 19 століття. На відстані у 110 км – наступне цікаве місце – Жванецький замок.
Жванець
Село Жванець розмістилося у Хмельницький області на місці з’єднання річки Жванчик із Дністром. Село відоме Жванецьким замком, чи то, правильніше сказати, руїнами, але все ж фортеця і зараз нагадує, що в минулому була могутньою і величною. Бере початок свого існування із 17 століття. Неподалік, на відстані у 6 км, наступна наша зупинка – Хотин
Хотинська фортеця
Відчути сповна дух епохи наших предків, згадати мужність козаків допоможуть відвідини Хотинської фортеці. Замок знаходиться на правому березі Дністра у місті Хотин, Чернівецької області. Побудова оборонної споруди датується 13 століттям. На території замку створено історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця». Тут відкривається надзвичайно гарна панорама на річку Дністер.
Шишкові пагорби
На Дністрі між селами Грушівці та Нагоряни Чернівецької області є чудові природні пам’ятки. Над річкою Шишкові пагорби піднімаються на метрів 150. Вони утворилися внаслідок природних процесів. Ця місцевість зачаровує, обов’язково відвідайте. На черзі – спускатися нижче по течії Дністра, тому наступне природне диво – Врублівецький ліс.
Врублівецький ліс
Він знаходиться на пагорбах при злитті двох річок – Тарнави і Дністер у Хмельницькій області. Врублівецький ліс – це державний ботанічний заповідник, який вкритий переважно дубами та грабами. Чергове місце на Дністрі, яке слід відвідати – це Бакотська затока.
Бакотська затока
Затока утворилася внаслідок будівництва Дністровської гідроелектростанції. Вона розташована неподалік від с. Колодіївка Хмельницької області. Бакотська затока нічим не поступається своїми прекрасними пейзажами Криму. Поряд із затокою зберігся печерний монастир. Він є найдавнішим на території Поділля. У Михайлівському монастирі ченці жили ще у 13 столітті. Дністер багатий на скельні монастирі, тому наступний пункт – це скельний Галицький монастир.
Скельний Галицький монастир
Це чоловічий печерний монастир. На місці колишніх язичницьких капищ засновано Свято-Миколаївський монастир. Він розташувався на березі Дністра, неподалік села Галиця Чернівецької області. У 13 столітті вперше його згадано в писемних джерелах.
Дністровська ГЕС
На всіх великих річках є гідроелектростанції, Дністер не є винятком. Біля міста Новодністровськ Чернівецької області знаходиться Дністровська ГЕС. Вона була побудована у 1971 році, і разом з нею виросло поряд місто. ГЕС на Дністрі вважається однією із найкращих в України. На відстані у 60 км – наступне цікаве місце на Дністрі.
Лядівський скельний монастир
У народі цю святиню називають Подільським Афоном. Лядівський скельний монастир знаходиться у селі Лядова Вінницької області. Монастир має тисячолітню історію. На високих кручах Дністра – обитель ченців. Поблизу села Лядова, на відстані у 17 км, знаходиться чергове місце подорожі по Дністру – місто Могилів-Подільський.
Могилів-Подільський
На кордоні із Молдовою розкинулося містечко Вінницької області – Могилів-Подільський. Забудова міста – 18–20 століття. Обов’язково відвідайте Георгіївську церкву, яка виконана у стилі класицизму, прогуляйтеся вуличками міста. Але найпрекраснішою є панорама, яка відкривається із Могилева-Подільського на Дністер. Обрати місце нічлігу можна за посиланням. Далі річка Дністер несе свої води по території Молдови, але повертається знову в Україну й утворює природний парк.
Нижньодністровський природний парк
Заповідна зона розташована у пониззі Дністра в Одеській області. Природний парк знаходиться у межиріччі Дністра та Турунчука. Нижньодністровський парк є раєм для відпочинку на природі. Тут є все: річки, болота, велика кількість рідкісної риби та птахів. Річка Дністер плавно впадає у Дністровський лиман.
Аккерманська фортеця
На скелястому березі Дністровського лиману розкинулася могутня Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця. Оборонна споруда дуже добре збереглася, ніхто б і не повірив, що замок стоїть ще з 15 століття. Його сила і велич вражають. Відвідайте це місце, не пожалкуєте.