Моніторинг поверхневих вод та грунтів

Версія для друку Версія для друку

Моніторинг поверхневих вод проводиться відповідно до наказу Держводагентства України № 21 від 11.01.2020, яким затверджено перелік пунктів моніторингу масивів поверхневих вод у частині проведення Держводагентством вимірювань вмісту забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод.

У басейні Дністра – 54 пункти моніторингу, встановлених на 45 масивах поверхневих вод:

– на масивах поверхневих вод, забір води з яких здійснюється для задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення встановлено 19 пунктів моніторингу:

 1. р.Дністер, 936 км, м.Заліщики;
 2. р.Дністер, 900 км, с.Митків;
 3. р.Дністер, 826 км, м.Хотин;
 4. р.Дністер, 783 км, Дністровське вдсх.;
 5. р.Дністер, 708 км, Дністровське вдсх., с.Кормань;
 6. р.Дністер, 20 км, смт.Біляївка;
 7. р.Стрий, 78 км, с.Верхнє Синьовидне;
 8. р.Луг, 18 км, м.Ходорів;
 9. р.Слониця, 23 км, м.Трускавець;
 10. р.Свіча, 57 км, с.Княжолука;
 11. р.Лімниця, 30 км, с.Вістова;
 12. р.Бистриця Солотвинська, 18 км с.Скобичівка;
 13. р.Бистриця Надвірнянська, 16 км, с.Березівка;
 14. р.Стрипа, 34 км, м.Бучач;
 15. р.Серет, 211 км, Горишньо-Івачівське вдсх., с.Горішньо-Івачів;
 16. р.Серет, 180 км, Тернопільське вдсх., м.Тернопіль;
 17. р.Серет, 81 км, м.Чортків;
 18. р.Нічлава, 35 км, Борщівське вдсх., м.Борщів;
 19. р.Збруч, 137 км, м.Підволочиськ.

 

– на транскордонних ділянках масивів поверхневих вод, визначених відповідно до міждержавних угод про співробітництво на транскордонних водних об’єктах встановлено 7 пунктів моніторингу:

 1. р.Дністер, 658 км, ГАЕС, с.Наславча, н/б’єф;
 2. р.Дністер, 631 км, м.Могилів-Подільський;
 3. р.Дністер, 550 км, с.Цикинівка;
 4. р.Білоч, 15 км, с.Шершенці;
 5. р.Кучурган, 6 км, с.Степанівка;
 6. р.Молокиш (Окни), 28 км, с.Лабушне;
 7. р.Ягорлик, 20,2 км, с.Артирівка.

 

– на масивах поверхневих вод, які перебувають під ризиком на основі антропогенних впливів на якісний та кількісний стан вод встановлено 28 пунктів моніторингу:

 1. р.Дністер, 1316 км, с.Стрілки, верхів’я р.Дністер;
 2. р.Дністер, 1191 км, с.Розвадів;
 3. р.Дністер, 1100 км, с.Побережжя;
 4. р.Дністер, Галицький національний природний парк, м.Галич;
 5. р.Дністер, 677 км, м.Новодністровськ, мікрорайон “Промбаза”;
 6. р.Дністер, 16 км, с.Маяки;
 7. р.Стрв’яж, 6 км, с.Луки;
 8. р.Стрв’яж, 1,5 км вище м.Хирів;
 9. р.Тисмениця, 21 км, м.Дрогобич;
 10. р.Зубра, 30 км, с.Зубра;
 11. р.Стрий, 39 км, м.Стрий (с.Добряни);
 12. р.Стрий, 6 км, м.Жидачів;
 13. р.Славська, 1 км від гирла, смт.Славське;
 14. р.Бережниця, 35 км, с.Бережниця;
 15. р.Саджава, 9 км, м.Долина;
 16. р.Гериня, 11 км, м.Болехів;
 17. р.Сівка, 2 км, с.Сівка-Войнилівська;
 18. р.Лімниця, 105 км, с.Осмолода;
 19. р.Дуба, 1 км, смт.Рожнятів;
 20. р.Луква, 23 км, с.Боднарів;
 21. р.Гнила Липа, 38 км, с.Бабухів;
 22. р.Бистриця, 2 км, смт.Єзупіль;
 23. р.Ворона, 55 км, смт.Тисмениця;
 24. р.Золота Липа, 77 км, м.Бережани;
 25. р.Коропець, 51 км, м.Підгайці;
 26. р.Серет, Серетський гідрологічний заказник, с.Залізці;
 27. Кучурганське водосховище, 20 км, с.Кучургани;
 28. Кучурганське водосховище, 1 км, с.Граданиці.

 

В басейні річки Прут на території Івано-Франківської області затверджено 5 пунктів моніторингу на 5 масивах:

 • 2 пункти моніторингу на масивах поверхневих вод, забір води з яких здійснюється для задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення:
 1. р.Прут, 3 км, м.Яремче;
 2. р.Прут, 864 км, с.Шепарівці.
 • 3 пункти моніторингу на масивах поверхневих вод, які перебувають під ризиком на основі антропогенних впливів на якісний та кількісний стан вод:
 1. р.Прутець Яблуницький, 1 км, с.Татарів;
 2. р.Чорний Черемош, 18 км, селище Верховина;
 3. р.Волиця, 1 км, с.Рибне.

Оцінка хімічного стану масивів поверхневих вод басейну річки Дністер у I кварталі 2020 року

 

У рамках виконання діагностичного моніторингу в I кварталі 2020 року в басейні річки Дністер лабораторією проаналізовано 363 проби та виконано 7593 вимірювання. Проводилося визначення вмісту пріоритетних забруднюючих речовин в 54 пунктах моніторингу, що охоплють 45 масивів поверхневих вод. Перелік пріоритетних забруднюючих речовин, що визначаються, включає 33 органічні речовини – пестициди, поліароматичні вуглеводні, леткі органічні сполуки та 4 метали – нікель, ртуть, кадмій і свинець.

Оцінка хімічного стану масивів поверхневих вод здійснювалась згідно Методики віднесення масиву поверхневих вод до одного з класів екологічного та хімічного станів масиву поверхневих вод, а також віднесення штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод до одного з класів екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 14 січня 2019 № 5, з урахуванням екологічних нормативів якості, визначених у додатку 8 Методики, та відповідно до Директиви 2013/39/ЄС від 12 серпня 2013 року. Слід зазначити, що відповідно до діючих стандартів, максимальна допустима концентрація (ЕНЯмах) для окремих забруднюючих речовин не визначена, тому для аналізу таких речовин використовується середньорічна концентрація (ЕНЯср ).

Результатами досліджень на 43 масивах поверхневих вод басейну Дністра виявлено, як мінімум один раз, присутність 19 забруднюючих речовин:

 • ДДТ, тербутрин, гексахлорбензол, цибутрин, діелдрин – пестициди, які використовуються в сільському господарстві для боротьби із шкідниками;
 • флуорантен, нафталін, нонилфеноли (4-нонилфенол), бензо(b)флуорантен, бензо(k)флуорантен – поліароматичні вуглеводні, які використовуються у синтезі барвників та лікарських речовин;
 • трихлорметан, тетрахлорметан – леткі органічні сполуки, що використовуються у фармакології та при виготовленні пестицидів і барвників;
 • кадмій, ртуть, нікель, мідь, цинк, хром і миш’як – важкі метали.

У жодному із досліджуваних масивів не виявлено перевищення максимально допустимих екологічних нормативів якості (ЕНЯмах) вмісту забруднюючих речовин.У трьох масивах поверхневих вод виявлено перевищення середньорічних концентрацій екологічних нормативів якості ЕНЯср трихлорметану (хлороформ), для якого не визначені ЕНЯмах:

 

№ з/п Пункт моніторингу Дата відбору Вміст ЗР, мкг/дм3
Трихлорметан (ЕНЯср = 2,5 мкг/дм3)
1 р.Дністер, 16 км, с.Маяки 27.01.2020 2,99
2 р.Білоч, 15 км, с.Шершенці 27.01.2020 3,04
24.02.2020 2,61
3 Кучурганське в/с, 20 км, с.Кучургани 24.02.2020 4,26

Також, результатами досліджень встановлено, що на п’яти масивах протягом аналізованого періоду не виявлено жодної органічної сполуки з переліку пріоритетних забруднюючих речовин – р.Лімниця в с.Осмолода та в с.Вістова, р.Бистриця Надвірнянська в с.Березівка, р.Свіча в с.Княжолука, р.Гериня в м.Болехів.

Порівнюючи дослідження вмісту органічних речовин, проведені у цьому кварталі, із минулорічними, можна сказати, що стан окремих масивів покращився. Так, минулого року в чотирьох масивах поверхневих вод виявлено перевищення максимально допустимих екологічних нормативів якості (ЕНЯмах) по вмісту антрацену, дихлофосу, гексахлорциклогексану та гептахлорепоксиду. Цього року перевищень ЕНЯмах не зафіксовано.

У 2020 році лабораторією розпочато визначення важких металів. Вміст металів, а саме кадмію, свинцю, ртуті та нікелю із переліку пріоритетних забруднюючих речовин також не перевищував максимально допустимих екологічних нормативів якості (ЕНЯмах) у жодному із досліджуваних масивів за виключенням вмісту ртуті у пробі, відібраній у р.Саджава в м.Долина у лютому цього року. При значенні ЕНЯмах = 0,07 мкг/дм3, концентрація ртуті становила 0,1 мкг/дм3, що в 1,4 рази вище ЕНЯмах.

Проаналізовано вміст специфічних для басейну Дністра органічних речовин – ацетохлору і метолахлору та металів – міді, хрому, цинку і арсену. Оцінка вмісту металів із переліку забруднюючих речовин, характерних для річкового басейну Дністра, проводилася відповідно до «Узагальненого переліку гранично допустимих концентрацій (ГДК) і орієнтовно безпечних рівнів впливу (ОБРВ) шкідливих речовин для вод робогосподарських водойм».

За результатами досліджень ацетохлор і метолахлор не виявлено у жодній пробі. Проте, у всіх пунктах моніторингу виявлено метали. Із досліджуваних проб вміст арсену у жодній не перевищує гранічно допустиму концентрацію (ОБРВ). Вміст міді перевищує ГДК (ОБРВ) у 4 пунктах моніторингу на трьох масивах поверхневих вод, вміст цинку – у 21 пункті моніторингу на 19 масивах, а вміст хрому – у 32 пунктах на 27 масивах поверхневих вод.

Таким чином, у 17 пунктах моніторингу, що встановлені на 15 масивах, вміст пестицидів, ароматичних вуглеводнів, летких органічних сполук та забруднюючих речовин, характерних для річкового басейну Дністра не перевищує гранично допустимі концентраціі і масиви відповідають І класу хімічного стану – «доброму». Решта 30 масивів поверхневих вод, на яких встановлено 37 пунктів моніторингу, відповідають ІІ класу хімічного стану – «недосягнення доброго».

 


 Платні послуги

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1101 лабораторія моніторингу вод та грунтів проводить вимірювання показників якості підземних, зворотних і стічних вод та визначення властивостей грунтів.

Для підприємств-водокористувачів та орендарів ставкових рибоводних господарств лабораторія проводить визначення показників якості поверхневих та зворотних вод.

Для організацій, підприємств, землевласників, фермерських господарств, зацікавлених у веденні органічного сільського господарства та отриманні екологічно чистої продукції, підвищення врожайності сільськогосподарських культур, в економії коштів на використанні добрив, лабораторія моніторингу вод та грунтів виконує агрохімічне дослідження ґрунту з метою визначення його складу та фізико-хімічних властивостей, а саме:

 • гумус, азот амонійний та нітратний, фосфор;
 • мікроагрегатний і гранулометричний склад ґрунту;
 • залізо загальне, сульфати і хлориди;
 • кислотність і вологість ґрунту та інші показники, вказані у Сфері технічної компетентності лабораторії.