Знайомство з басейном Дністра: Національний природний парк “Подільські Товтри”

Дністер – найбільша ріка в межах Хмельницької області. У своїй верхній частині (на північних схилах українських Карпат) Дністер – типова гірська ріка, що пробивається на північ між стрімкими скелястими берегами. Вийшовши на рівнинні простори, води Дністра спочатку течуть заболоченою долиною, а потім врізаються в Подільське плато. Довжина ріки – 1362 кілометри, а в межах Хмельницької області (Кам’янець-Подільського і Новоушицького районів) – 160 кілометрів. У середній течії долина Дністра неширока, звивиста, багата на мальовничі краєвиди.

Свої води на Хмельниччині ріка несе берегами національного природного парку “Подільські Товтри”. “Подільські Товтри” – унікальний природний парк, який входить до списку семи природних див України. Його створено  Указом Президента України від 27 червня 1996 року року для збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів  Поділля з унікальними історико-культурними комплексами, які мають високе природоохоронне, естетичне, наукове, рекреаційне та оздоровче значення.

Розташований він у межах Городоцького, Кам’янець-Подільського та Чемеровецького районів Хмельницької області на площі 261316,0 га (12,5% території області), з них у власності парку перебуває 1300 га. За площею національний парк “Подільські Товтри” є найбільшим у Європі.

Територія парку розміщена в межах двох фізико-географічних зон: Західно-Подільської області (фізико-географічні райони -Товтровий кряж і Західно-Подільське Придністров’я) та Придністровсько-Подільської лісостепової області (Могилівське підняття).

Товтровий кряж (або Медобори – це колишній бар’єрний риф, утворений  колоніальними організмами (літотамнієвими водоростями, мшанками, устрицями, коралами), які жили в морях тортонської і сарматської епох. Товтри – це місцева назва скелястого дугоподібного пасма Західного Поділля, яке тягнеться з північного заходу на південний схід. Довжина його сягає 250 км (80 км у межах національного парку), ширина – 5-6 км, а абсолютні висоти коливаються від 400 до 436 м над рівнем моря. Над рівниною, що його оточує, це пасмо підіймається на 60-65 м. Візуально Товтри є мальовничими пагорбами, з яких і починаються Українські Карпати. Тут один за одним, немов хвилі, здіймаються зелені, покриті деревами і зеленню мальовничі пагорби. А біля підніжжя пагорбів лежить тиха гладь синіх озер різної форми і розмірів. Усього в парку налічується 160 товтр. Різні за висотою, порослі лісом і лисі, усі товтри мають спільну рису: їхній західний схил крутий, а східний – пологий. Аналогів їм у світі немає, хоча подібні за деякими геологічними структурами скелясті гряди є в США (Великий Каньйон) і Великобританії (Йосеміт).

Приднiстровська частина Подiльських Товтр вiдрiзняється деякими особливостями: вона сильно i доволi густо розчленована глибокими каньйоноподiбними долинами лiвих приток рiчки Днiстер. Долини мають глибину до 200 м, крутi схили та вузьке дно. Вивiтренi та розмитi вапняки, якi відслонюються на схилах долин, утворюють екзотичні скелі рiзної форми – колони, стовпи, гiгантські гриби або хаотичнi нагромадження брил та валунiв.

Для території парку характерне поєднання неповторних природних багатств та історико-культурної спадщини, що створює умови для розвитку як оздоровчого, так і пізнавального туризму.

До складу природного парку “Подільські Товтри” увійшло більше 130 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, з них 23 – загальнодержавного значення: 15 заказників (8 ландшафтних та 7 ботанічних), 4 геологічні пам’ятки природи, серед них “Китайгородське відслонення” (схил у долині р. Тарнави – всесвітньо відомий еталонний розріз силурійських відшарувань), печера “Атлантида” (гіпсового походження, довжиною 1,8 км, яка є єдиною на Хмельниччині, що має 3 яруси), 1 ботанічний сад – у м. Кам’янець-Подільському та 3 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва.

Для рекреаційного господарства парку особливу цінність і значимість складає запас мінеральних вод, що вже сьогодні дає можливість формування ефективного профілактично-лікувального комплексу на базі мінеральної води типу “Нафтуся” в околицях Сатанова, с.Привороття-2, содових вод типу “Миргородська” в с. Маків, мінеральних вод з унікальними терапевтичними ефектами м. Кам’янець-Подільського, різноманітних розсолів з підвищеною концентрацією літію, брому, йоду та ін.

Лісові масиви також складають значну рекреаційну цінність. Поряд з річками та іншими водними акваторіями їм відводиться основна роль в організації короткочасного відпочинку населення. На берегах Дністровського водосховища (в першу чергу, в зоні Бакотської затоки) створено невеличкі туристичні притулки для комплексного обслуговування туристів, які відпочивають на водосховищі, із забезпеченням ночівлі, харчування, зв`язку, прокату туристичного спорядження (у т.ч., байдарок, каное, катамаранів, яхт, плавучих дач) тощо. Є можливість мандрувати по Дністровського водосховищу на комфортабельному дебаркадері з зупинками у мальовничих місцях.

У парку діють туристичні маршрути: піші та кінні, водні, лижні, автомобільні та велосипедні. Серед них одно- та багатоденні, пізнавальні й оздоровчі, з виїздами на конях і плаванням на човнах, риболовлею та, звичайно, з відвідуванням мінеральних джерел і здравниць, природних та історичних пам’яток, зокрема печери “Атлантида” та печери Кармалюка в с. Маліївці, Бакотського печерного монастиря біля смт. Стара Ушиця, парків-пам’яток садово-паркового мистецтва Михайлівецького та Голозубинецького (пам’ятка XVI ст.), Макіївського та Маліївського, джерел лікувальної зони “Збручанська нафтуся”, залишків синагоги XVI ст. (однієї з найкращих у Європі), лісових дач тощо.

Пропонуємо вам до перегляду відеофільм з циклу “7 природних чудес України” – “Подільські Товтри (національний природний парк Хмельниччина)”: