Знайомство з басейном Дністра: Національний природний парк “Хотинський”

З нагоди святкування 31.05.2020 року Дня Дністра продовжуємо віртуальну подорож національними парками та заповідними зонами, які знаходяться в межах його басейну. Сьогодні ми з території Тернопільської області плавно рухаємося вниз по течії Дністра до Чернівецької області, та ознайомимо вас з Хотинським Національним природним парком.

Національний природний парк «Хотинський» знаходиться на правому березі Дністра в Чернівецькій області. Парк був заснований в 2011 році на території Хотинського, Сокирянського та Кельменецького районів. Площа парку становить 9432 га. Основна його частина – це каньйон Дністра та прилеглі ліси. Парк заснували з метою зберегти природні та історичні пам’ятки в басейні Дністра. Його по праву можна назвати перлиною Чернівецької області.

Хотинський Національний природний парк незвичайне місце з казковими краєвидами. Практично вся територія, що увійшла до складу національного парку – це крутий берег Дністра з каньйоном та урвищами, подекуди вкритий лісами. Рельєф парку в основному формує каньйонна долина Дністра та його праві притоки. Для цієї місцевості типові листяні ліси та лучно-степові ділянки на скельних розсипах.

До складу парку увійшли десятки об’єктів природно-заповідного фонду. Зокрема, досліджено понад 30 печер, неподалік від села Гринячка розташований найвищий водоспад всієї Буковини «Шумило» (висота — 34 м), що бере початок з потужного карстового джерела.

Особливістю “Хотинського” також є Дністровське водосховище.

Природа Хотинського парку гармонійно поєднала круті гори та річку, ліс зі степом, а люди залишили тут унікальну історично-культурну спадщину.

Парк багатий пам`ятниками архітектури та історії. Це, зокрема, мальовнича Хотинська фортеця, що входить до списку 7 архітектурних чудес України. Тут щорічно проводиться низка культурних та історичних заходів, знімається кіно. На території Хотинської фортеці знято понад 50 фільмів: “Захар Беркут”, “Д’Артаньян та три мушкетери”, “Гадюка”, “Чорна стріла”, “Могила Лева”, “На війні як на війні”, “Русалочка”, “Сказання про доблесного лицаря Айвенго”. Серед недавніх – екранізація твору відомого українського письменника Юрія Мушкетика «Яса» та зйомки кінострічки «Запорозька Січ» за повістю Миколи Гоголя «Тарас Бульба».

Також серед найбільш визначних, привабливих туристичних об’єктів парку є Галицький монастир (ХІ-ХІІст.), який засновано раніше ніж всесвітньо відома Києво – Печерська лавра, одна з найстаріших культових споруд області – Рухотинська церква (1459р.)

Національний природний парк «Хотинський» пропонує любителям активного відпочинку проходження туристичним маршрутом «Подорож схилами древнього Тірасу». Маршрут пролягає через дубово-букові ліси, минаючи водоспад «Шумило»,  а також Перебиковецьке городище та давню Рухотинську церкву 1459 року.

Окрім того парк презентує низку наступних екотуристичних можливостей: екологічна стежка «Пагорбами Замчища»; екологічна стежка «Шишкові горби»; туристичний маршрут на катері, під час якого можна оглянути  три фортеці – Хотин, Жванець, Окопи (під час екскурсії по річці Дністер туристи можуть побачити кристалічні породи – граніти, гнейси, сієніти, що утворюють подекуди невеликі пороги і перевали); Дністровський каньйон;  яхтовий причал у затоці Дністра (затока біля заказника «Бабинська стінка»; Свято-Миколаївський чоловічий монастир «Галиця».

Співробітники парку проведуть туристів по наймальовничіших куточках заповідника, пройшовши які можна насолодитися усіма красотами первісної природи Придністров’я.