До Міжнародного дня Дністра продовжуємо рубрику про цікавинки нашої улюбленої річки. Сьогодні пропонуємо до вашої уваги цікаві факти про притоки Дністра:
Дністер має 386 великих і малих приток.
Річка Стрий у місці впадіння до Дністра повноводніша за нього. Попри це вона є його притокою. Крім того, в районі міста Турки (за 8 км від витоку Дністра) річка Стрий уже настільки повноводна, що по ній можна плавати човнами.
Стрий місцями має дуже звивисте річище. Найцікавіші меандри вона робить біля села Рибник, де впродовж кількох кілометрів встигає текти на південь, на схід, на північ і на захід (далі річка знову повертає на південний схід і схід).
У прикарпатській та подільській частині басейну Дністра є чимало приток з цікавими та унікальними назвами: одні вказують на характер річки (Гнила, Бистриця, Студениця тощо), інші вказують на тварин чи рослин, які є (або були колись) характерними для даної річки. Існує також чимало дивних та «несподіваних» назв. Приклади:
«Тваринні» назви: Тур’янка, Зубра, Боберка, Куна, Коропець.
«Рослинні» назви: Ясеничка, Золота Липа, Вербівець, Вишниця, Кропивник.
Поетичні та милозвучні назви: Любишка, Нічлава, Дзвіна, Русава, Волянка.
Дивні та «несподівані» назви: Ореб, Тупа, Бар, Сукіль, Домажир.
Ліва притока Дністра річка Мша́нка, у далекому минулому належала до басейну Сяну, але внаслідок ерозійних процесів, відомих як річкові перехоплення, вона стала притокою Дністра.
Річка Смотрич протікає в межах Хмельницької області, являється лівою притокою Дністра і відома завдяки своєму каньйону. Важко повірити, але у давнину ця річка була судноплавною. Важливий доказ цьому – несподівана знахідка геологічної експедиції, що в 1956 році проходила у Кам’янці. Тоді геологи відкрили шлюзи човнової станції, а коли вода зійшла, побачили дивний кам’яний стовп, висотою півтора метра, схожий на гриб. Найімовірніше, його використовували, щоб причалювати до берега, великі човни. Під «шапкою» знайшли борозенки, витерті ланцюгами та канатами.
З восьми великих Днiстровських приток Хмельниччини річка Збруч є найбiльшою лiвою притокою Днiстра. У 106 роцi нашої ери береги невiдомої ще тодi рiчки обслiдував римський легiон пiд проводом центуріона Тонілія. Римляни дiйшли тодi до нинiшнього Сатанова. В 1848 роцi в рiчцi знайдено збручанського iдола з культурним зображенням давньослов’янського бога Світовида.
Гірська й передгірська частини басейну Дністра займають 9 % його площі. Тут найгустіша річкова мережа з переважанням правих приток, хоча також є немало порівняно повноводних лівих приток. У середній течії притоки переважно ліві. А в нижній течії Дністер приймає досить велику праву притоку — Реут; ліві притоки тут дрібні й часто пересихаючі річки, верхів’я яких розташовані в межах України.
Сумарний стік всіх лівобережних рівнинних приток Дністра становить близько 1% стоку правобережних. Щодо площі водозбірного басейну, то 57% його припадає на басейн лівобережних приток і 43% – правобережних.