Гірське озеро Росохан – гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні, яка знаходиться в гірському масиві Горгани, на схилах хребта Аршиця. Розташоване в межах Рожнятівського району Івано-Франківської області, на північний захід від села Осмолода.
Сховати мальовниче озеро у Горганах – напевно хитрий план Матінки-Природи. Задум, варто відзначити, результативний: тихе, чисте і прозоре настільки, що видно кожен камінчик на дні, озеро Росохан у гладі з дивовижною точністю віддзеркалює височенні смереки та блакитне небо. Кольори, зізнатись, у будь-яку погоду тут просто неймовірні!
Схили над озером стрімкі і кам’янисті, місцями густо порослі сторічною хвоєю. Озерна площа — 500 квадратних метрів, у глибину — від 2,8 до 4,5 метрів (залежно від кількості опадів та сезону). Росохан 50-70 метрів завдовжки і 20 метрів завширшки. Глибина 4,0-4,5 м, в залежності від опадів. Хтось каже, що озеро утворилось внаслідок зсуву, інші приписують явище більш значуще – через падіння метеориту і подальше затоплення кратеру джерельною водою.
Живиться озеро водами з г. Верх-Менчелик (1554м). Явного вхідного і вихідного русла не має. Дно кам’янисте без ознаків грунту чи піска. На дні озера велика кількість затоплених колод. Незважаючи на це, Росохан характеризується кришталево чистою, холодною, на смак приємною водою. В озері ознак життєдіяльності макроорганізмів не спостерігається. Кілька спроб розвести тут рибу успіхом не увінчались. Вкрай бідний підводний рослинний світ озера навіює думки про необхідність проведення аналізу складу води (скажем на вміст срібла, цинку, тощо). Якщо десь існує вода мертва, то її мабуть можна знайти тут. Значно нижче озера на дорозі спостерігається характерний вихід підводного русла, де власне формується гірський потік, який впадає в р.Мшана.
Для любителів освіжитись у водах Росохану, варто попередити, що це не краще місця для купання та пірнання. Дно озера вельми кам’янисте, то ж камені завадять вийти з води без синців та забоїв. Також варто врахувати, що вода в озері не прогріватиметься вище 11-15 градусів влітку – це ж 1 120 метрів над рівнем моря, та ще й у лісовому затінку – температура для плавання, м’яко кажучи, тільки для бадьорих та завзятих.
Озеро Росохан інколи плутають з Грофецьким ставом, на який можна потрапити з сідла поміж Конем Грофецьким та Грофою. Однак, Грофецький став знаходиться нижче Росохану та значно менший в розмірах. На літо він міліє, а довколишня територія сильно заболочується.