Щодо ситуації, яка склалася в басейні річки Дністер

У зв’язку з атаками рф на об’єкти критичної інфраструктури та аварійною ситуацією у роботі об’єднаної енергетичної системи України (ОЕСУ), режим роботи водосховищ Дністровського комплексного гідровузла у період з 24 лютого 2022 року здійснювався з урахуванням необхідності покриття дефіциту в ОЕСУ. Про це повідомили у Держводагентстві.
Починаючи з середини квітня 2024 року, мали місце випадки значного збільшення скидних витрат з Дністровської ГЕС ПрАТ «Укргідроенерго». Це було вимушеним заходом для підтримання стабільної роботи ОЕСУ та призвело до значного зниження рівня води Дністровського водосховища.
Після здійснення стабілізаційних заходів з підтримки ОЕСУ, починаючи з 15 травня скиди з Дністровського водосховища відповідають встановленим Міжвідомчою комісією. Станом на 28 травня наповнення Дністровського водосховища складає 66%.
Протягом травня погодні умови з дефіцитом опадів та підвищеною температурою повітря зумовили значне зниження водності Дністра та його приток. Приплив до Дністровського водосховища становить близько 30% від норми.
Разом з тим, ситуація, що склалась, та можливе подальше зниження водності Дністра у літній період, потребує готовності до реагування з урахуванням ризиків воєнного стану.
З метою завчасного реагування та забезпечення населення водними ресурсами в критичних умовах, 17 травня Держводагентство звернулось до обласних військових адміністрацій щодо вжиття заходів для застосування технічних рішень стосовно роботи водозабірних станцій при низьких рівнях води у водосховищах, облаштування альтернативних водозаборів та оптимізації водокористування.
Держводагентство провело оперативну робочу нараду з керівниками водогосподарських організацій, які здійснюють діяльність в межах басейну Дністра, та надано доручення щодо постійного контролю за ситуацією, забезпечення належної комунікації та взаємодії з органами місцевої влади для недопущення виникнення загроз роботи водозаборів.
Держводагентством 30 травня заплановано проведення засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи дніпровських та дністровських водосховищ, яка з урахуванням гідрологічної ситуації та інформації Укргідрометцентру щодо прогнозованого припливу до водосховищ узгодить оптимальні режими роботи Дністровського водосховища.
Встановлені Держводагентством режими роботи водосховищ є обовʼязковими для виконання всіма водокористувачами.