Знайомство з басейном Дністра: Національний природний парк “Дністровський каньйон”

Продовжуємо цікавий екскурс берегами Дністровського басейну. Як ми уже інформували, Дністер починає свої витоки у Львівській області, протікає через Івано-Франківщину та продовжує свій шлях територією Тернопільської області.

3 лютого 2010 року,  з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів лісостепової зони, в межах Борщівського, Бучацького, Заліщицького та Монастириського районів Тернопільської області створено національний природний парк “Дністровський каньйон”. До території національного природного парку “Дністровський каньйон” включено 10829,18 га земель, а саме: 7189,65 га земель державної власності, що надаються (у тому числі з вилученням у землекористувачів) національному природному парку в постійне користування, і 3639,53 га земель, що включаються до його території без вилучення.

Тут протікає одна з найкрасивіших річок у Європі і друга за величиною в Україні – Дністер. Спускаючись із гір річка утворює загадкові меандри та острови. Але найкрасивіші береги Дністра – від р. Золота Липа до р. Збруч у межах прорізання Дністром Подільської височини з утворенням каньйоноподібної долини. Від Галича до Хотина річка утворює унікальний Дністровський каньйон – один із найбільших не тільки в Україні, а й у Європі. Круті схили, реліктові ліси, дивовижна природа з печерами і водоспадами, загублені замки і скельні монастирі роблять його одним із наймальовничіших місць нашої країни.

Національний природний парк Дністровський каньйон» цікавий своїми об’єктами рекреаційного та естетичного плану.

Гордістю Парку є травертинові  скелі –  унікальні за своєю привабливістю  порівняно молоді геологічні утворення з таємничими печерами і гротами. З багатьох травертинових скель, покритих мохом,  спадають, багатьма дрібними струменями, водоспади. Їх називають «Дівочі сльози».

На території  Парку   –  відомо близько 50 великих і малих печер. Серед них одні з найдовших у світі: Оптимістична (240,5 км), Озерна (134 км). Найстаріший на Україні ранньохристиянський печерний храм. Підземні лабіринти вражають красою різнобарвних кристалів та різними формами натічних утворень. Деякі з печер у давнину використовувалися для проживання та культових потреб.

На схилах каньйону виходять потужні джерела чистої води, що живлять струмки, які каскадами водоспадів збігають вниз до Дністра, Стрипи, Джурина. На річці Джурин розташований найвищий рівнинний водоспад України — Червоногородський водоспад (висота 16 м, 3 каскади).

Національний природний парк «Дністровський каньйон» має багато принад для шанувальників екологічного та активного туризму. У парку розроблені туристичні екологічні стежки, як наприклад, «Фарикова криничка», що прокладена через урочище Глоди (біля села Колодрібка), та маршрут «Устечко-Червоне-Нирків», на якому можна побачити рідкісних представників флори та фауни Придністер’я, а також цікаві історичні пам’ятки. В урочищі «Пустельня» можна побачити водоспад Дівочі сльози, «Грот Пустельника», попити цілющої води з джерела святої Анни, зайти під цівково-краплинний водоспад «Дівочі сльози». В урочищі «Червоне» можна подивитись на величні руїни Червоногородського замку, залишки костелу Вознесіння Діви Марії, а також найбільший рівнинних водоспад України — Джуринський.

Краса чудових краєвидів Дністровського каньйону зафіксована не лише у відеоматеріалах, але й оспівана піснями. Оскільки цього року ми святкуємо День Дністра онлайн, запрошуємо вас переглянути відеоролик «Між берегами» з чудовою піснею у виконанні Павла Доскоча: