Нагальні питання водної галузі обговорили керівники Міндовкілля, Держводагентства та Закарпатської ОДА разом із водогосподарниками з усієї країни під час робочої поїздки до Закарпатської області

Реалізацію Планів управління річковими басейнами, впровадження спільних водогосподарських інфраструктурних проєктів, енергоефективних рішень та інші проблемні питання водної галузі обговорили керівники Міндовкілля, Держводагентства та Закарпатської ОДА разом із водогосподарниками з усієї країни під час робочої поїздки до Закарпатської області.

У заході взяли участь Міністр  захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук, заступник міністра Сергій Власенко, т.в.о. Голови Державного агентства водних ресурсів Ігор Гопчак, перший заступник Голови Ігор Ковальов, керівники водогосподарських організацій.

Учасники робочої поїздки відвідали реконструйований відрізок лівобережної захисної дамби на річці Тиса, що забезпечує захист населення та територій від шкідливої дії вод з української та угорської сторін. А також Центр протипаводкового захисту в с. Тисобикень, де ознайомились з онлайн системою прогнозування паводків та управління водними ресурсами АІВС «Тиса». Крім того Центр облаштовано засобами зв’язку, для забезпечення роботи у надзвичайний період передбачено додаткові джерела живлення електроенергією – сонячні панелі, генератор струму. У складських приміщеннях буде зберігатись аварійний запас матеріалів та інвентар необхідний для проведення обслуговуючих і захисних робіт.

Також ознайомилися з нещодавно запущеною станцією моніторингу якості води (на водосховищі Бабичка в с.Залужжя), зведеної в рамках спільного українсько-угорського інфраструктурного проєкту «Зміцнення транскордонної безпеки спільними заходами, спрямованими на запобігання паводків та затоплення внутрішніми водами у межиріччі річок Тиса і Тур» (SAFETISZA). Це перша в Україні новітня станція, що в автоматичному режимі вимірює основні фізико-хімічні показники якості поверхневих вод та в автоматичному режимі передає дані до АІВС «Тиса», з можливістю подальшої інтеграції їх до сервісу е-Вода  Міндовкілля (https:/)

Підсумком заходу стало проведення робочої наради, з нагоди Всесвітнього дня води, до якої доєднався Голова Закарпатської ОДА Мирослав Білецький, де обговорили стан і перспективи управління водними ресурсами, необхідні законодавчі зміни та налагодження міжнародної співпраці.

 

«Питання сталого управління водними ресурсами та досягнення «доброго» стану вод є одним із найважливіших напрямків роботи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Адже це про здоровʼя населення та доступ українців до води. Серед основних питань це звичайно – модернізація гідротехнічної інфраструктури, зменшення забруднення річок стічними водами, відходами тощо. Для річкових басейнів Карпатського регіону – протипаводкові заходи», – зазначила Світлана Гринчук.

Вода для України, для її мешканців, економіки і довкілля – це стратегічний, і на жаль, обмежений ресурс, наголосив Ігор Гопчак. Зміна клімату є проблемою людства, в Україні вона загострюється через тривалу виснажливу війну, наслідками якої стали численні зневоднені водойми і знищена або зруйнована водогосподарська інфраструктура. «В цих умовах задача Держводагенства забезпечити всіх водокористувачів, а насамперед населення та галузей економіки, водою належної якості та достатньої кількості», – зазначив Ігор Гопчак.

Він наголосив, розроблені Держводагенством і затверджені Урядом усі 9 ПУРБів є реальним інструментом у вирішенні основних водних проблем країни та передумовою вступу України до ЄС. Перелік заходів ПУРБ складається з 1681, і, на жаль, 96% із них стосується зменшення забруднення поверхневих вод від комунальних очисних споруд, які потрібно модернізувати, але у більшості випадків – побудувати нові.

Також невідкладною задачею для фахівців водного господарства т.в.о. Голови Держводагентства назвав впровадження Державної цільової програми комплексного водозабезпечення територій, які зазнали впливу воєнних дій, на період до 2030 року.

Закладених на їхню реалізацію державних коштів недостатньо, особливо в умовах війни. «Тож на нас чекає відповідальна і складна робота з реалізації планів і програм, що також включатиме пошук додаткових джерел фінансування спільно з територіальними громадами та місцевими органами влади. Ми повинні зберегти воду для наступних поколінь, адже лише той народ має майбутнє, який має чисту воду», – резюмував Ігор Гопчак.

За підсумками заходу Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України для фахівців водогосподарських організацій накреслено низку  нагальних завдань, зокрема:

  • Першочергово – це реалізація ПУРБів та Державної програми комплексного водозабезпечення прифронтових регіонів.
  • Активізація роботи з міжнародними проєктами, залучення інвестицій для модернізації та будівництва водогосподарської інфраструктури.
  • Впровадження енергоефективних рішень та проєктів.
  • Розвиток системи моніторингу якості поверхневих вод. Це дозволяє швидше і якісніше схвалювати управлінські рішення.
  • Активне впровадження заходів з дерегуляції та відновлення водних об’єктів.

«Усе це враховано у наших планах управління, тож головним завданням водогосподарських організацій є пошук та залучення фінансування на їх реалізацію», – наголосила Міністр.

За інформацією Держводагентства України