Держводагентство активно впроваджує європейські підходи моніторингу вод – результати діяльності у 2021 році

В. о. Голови Державного агентства водних ресурсів України Олексій Кузьменков в інформаційному агентстві «Укрінформ» презентував публічний звіт про результати діяльності Держводагентства у 2021 році.

Серед ключових напрямків роботи Агентства у 2021 році Олексій Кузьменков виділив перехід до інтегрованого управління водними ресурсами за басейновим принципом та здійснення державного моніторингу вод.

Відтак у 2021 році підготовлено перші проекти Планів управління річковими басейнами для трьох найбільших річкових басейнів України – Дніпра, Дністра та Дону. Окрім того, протягом минулого року завершено економічний аналіз водокористування для 8 річкових басейнів, узгоджено графік виконання робіт для визначення референційних умов та розроблено кваліфікаційні таблиці.

«Державне агентство водних ресурсів України активно продовжує впровадження європейських підходів моніторингу вод. Зокрема, у березні 2021 року відкрито лабораторію моніторингу вод Північного регіону. Її аналітичне обладнання дозволяє застосовувати найсучасніші методи аналізу води за європейськими стандартами», – зазначив Олексій Кузьменков.

Окрім того, важливим досягненням в напрямку забезпечення якісного моніторингу масивів поверхневих вод стало отримання лабораторією моніторингу вод Західного регіону (м. Івано-Франківськ) сертифікату про акредитацію відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 у сфері хімічних та фізико-хімічних методів випробувань поверхневих, зворотних (стічних), підземних вод та ґрунту. Наявність ISO/IEC 17025 додатково підтверджує (її кваліфікацію) кваліфікацію лабораторії, специфічні технічні можливості та достовірність результатів її досліджень, а також дає визнання не лише на національному, а й на міжнародному рівні.

На виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року «Про заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації влади», введеного в дію Указом Президента України від 29 квітня 2021 року № 180/2021, Держводагентство впродовж серпня-грудня 2021 року забезпечило участь фахівців водогосподарських організацій у роботі регіональних комісій з проведення інвентаризації водних об’єктів.

Під час проведення інвентаризації Агентство та водогосподарські організації активно взаємодіяли з усіма учасниками процесу – територіальними громадами, обласними та районними адміністраціями. Зведені дані про водні ресурси в межах територіальних громад водогосподарські організації надали регіональним комісіям з інвентаризації для розгляду та затвердження. Наразі проводиться опрацювання та узагальнення цієї інформації регіональними комісіями.

Також, на виконання рішення РНБО «Про стан водних ресурсів України» від 30.07.2021, введеного в дію Указом Президента України від 13.08.2021 № 357/2021, Держводагентством у 2021 році проведено інвентаризацію водогосподарсько-меліоративного комплексу (насосних станцій, каналів, гідротехнічних споруд, тощо) із застосуванням геопросторових даних.

Створені векторні дані (.shp-файли) інвентаризації передано до ДП «Центр державного земельного кадастру» для створення окремого шару геопросторових даних на Публічній кадастровій карті.

В напрямку надання адміністративних послуг та проведення погоджувальних процедур у 2021 році Агентством опрацьовано 10 370 звернень водокористувачів.

Також у звітному періоді відбулося спрощення процесу адміністрування спеціального водокористування.

«Відтепер водокористувачі мають можливість дистанційно не лише отримати дозвіл на спецводокористування, а й подати звітність про свою діяльність в частині використання води», – наголосив доповідач.

Насамкінець Олексій Кузьменков окреслив амбітні плани роботи Держводагентства на поточний рік, з-поміж яких – підготовка проектів ПУРБ для 6 річкових басейнів та отримання міжнародної акредитації для ще 3 лабораторій моніторингу вод.

Важливим напрямом роботи є також забезпечення потреб населення і галузей економіки водними ресурсами, здійснення їх міжбасейнового перерозподілу та раціонального використання, що, в свою чергу, створить умови для безпечного проживання населення і стабільного розвитку економіки держави.

Окрім того, серед ключових напрямів роботи доповідач виділив:

  • захист від шкідливої дії вод;
  • встановлення оптимальних режимів роботи штучних водних об’єктів і водогосподарських систем;
  • надання адміністративних послуг та проведення погоджувальних процедур;
  • підвищення рівня енергоефективності.

Виконання поставлених цілей сприятиме переходу до ефективного управління водними ресурсами за басейновим принципом, дасть дієві повноваження басейновим радам та активізує їх роботу, створить умови для впровадження реалізації пілотних проєктів за участі міжнародних донорів для покращення управління водними ресурсами.

За матеріалами

Державного агенства водних ресурсів України