Знайомство з басейном Дністра: регіональний ландшафтний парк “Дністровський”

Продовжуємо знайомство з національними парками та заповідними зонами, які знаходяться в межах басейну річки Дністер. Сьогодні до вашої уваги цікава та корисна інформація про об’єкт природно-заповідного фонду Івано-Франківщини – регіональний ландшафтний парк “Дністровський”.

Ландшафтний парк простягається вузькою смугою шириною 1-2 км вздовж русла ріки Дністер на території Тлумацького та Городенківського районів Івано-Франківської області.

Площа парку, створеного у 1993 році складає 19 556 га. Парк знаходиться у межах Північнопокутської височини на стику Поділля та Передкарпаття. Тут переважає хвилястий рельєф, розчленований вузькими річковими долинами. Провідну роль у формуванні рельєфу території відіграє річка Дністер, долина якої характеризується крутими та прямовисними уступами.

На території парку приваблюють своєю красою дивовижні вершини Велика і Мала Говди та Червона гора. Вони виникли в процесі гороутворення в Карпатах. На скелях Червоної гори зростають рідкісні наскельні і степові рослини. Та найбільш ціннішими ділянками парку є саме території з лісо-степовою рослинністю. І на степових ділянках зустрічаються багато червонокнижних рослин, деякі з яких охороняються міжнародними конвенціями.

Ландшафтний парк є природоохоронним рекреаційним об’єктом місцевого значення і входить до складу природно-заповідного фонду України, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. Під охороною – мальовничі ландшафти в районі Дністровський каньйону з цікавими об’єктами природи (скелі, водоспади, ліси, пагорби з рідкісною степовою рослинністю), а також пам’ятки історії та архітектури.

На території регіонального ландшафтного парку “Дністровський” та у його околицях є багато об’єктів, цікавих у рекреаційному та естетичному планах.

Поблизу сіл Одаїв, Ісаків та Локітка знаходяться печерні комплекси, які об’єднують кілька вертикальних печер. Найбільшою серед них є печера Думка (с. Одаїв) із загальною довжиною ходів до 170 м – єдина горизонтальна з-поміж усього комплексу Одаївських печер. Найдовша у Придністерському Покутті – це печера Покутянка поблизу с. Хотимир (935 м).

Окремої уваги заслуговують і меандри Дністра, які у межах території дослідження представлені сильно розвиненими звивинами. Найбільшими є меандри поблизу сіл Одаїв, Ісаків, Лука та Хмельова. Це великі вигини русла діаметром 1–1,5 км, які відкривають унікальні краєвиди на навколишні території.

Серед гідрологічних об’єктів Дністровського регіонального ландшафтного парку слід виокремити унікальний водоспад Дівочі Сльози, що спадає з травертинових скель. Його основою є кількасотлітній мох, що скам’янів і зумовив формування водоспаду.

Варто зазначити, що у травні 2019 року скеля, з котрої тисячоліттями стікаля краплями вода, повністю обвалилася і опинилась в Дністрі. Однак останнім часом спостерігаються тенденції до його самовідновлення. Джерело, яке наповнювало водоспад не пересохло, а на скелі розвивається нове покоління моху, яке і формуватиме травертин.

Мальовничим і цікавим також є водоспад поблизу с. Делева, який спадає зі скелі висотою понад 2 м.

Поширеними у Придністер’ї є джерела: “Монастирик”, “Гуркало”, “Прало”; “Зозулька” та багато інших безіменних джерел. Вони мають охоронний статус об’єктів живої природи, цінні з наукового, природничого, рекреаційного та пізнавального погляду.

На хуторі Думка є велетенський “Дуб Богдана Хмельницького”, а у с. Кутище поблизу церкви росте двохсотп’ятнадцятилітня липа, яка посаджена на честь закінчення будівництва церкви 1803 р.

На території Дністровського регіонального ландшафтного парку існує чимало культурних горизонтів. Межиріччя здавна були заселені і на них активно проводили господарську діяльність. Річка Дністер завжди відігравала провідну роль у веденні господарства й освоєнні території. Територія Парку в межах сучасної Городенківщини та Тлумаччини заселена в добу середнього палеоліту, приблизно 100 тис. років тому. Стоянка того часу виявлена археологами поблизу с. Буківна Тлумацького району (найдавніша стоянка людини на Івано-Франківщині). Поселення перших землеробськоскотарських племен доби неоліту (VI – IV тис. до н.е.) досліджені археологами в Буківні та Незвиську.

Вздовж русла Дністра свого часу також споруджувалися оборонні фортеці і замки, від яких сьогодні залишилися лише руїни. Одним із найкраще збережених є Раковецький замок. На східній околиці смт. Чернелиця знаходяться руїни Чернелицького замку, заснованого князем Чарторийським 1650 року.

Одним із напрямів розвитку є зелений туризм. Кемпінги і місця відпочинку є невід’ємною його частиною, де туристи можуть відпочити та поповнити свої сили і провізію. Дуже популярним у межах регіонального ландшафтного парку є дельтапланеризм та парапланеризм. Сприяють цьому виду екстремального спорту і відпочинку високі круті береги, які використовують як стартові майданчики. У межах парку функціонує три стартові майданчики, розташовані поблизу сіл Одаїв, Ісаків та Підвербці. Тут проводять чемпіонати України з цих видів спорту. Відповідні вітри дозволяють створювати аеродинамічний потік висотою до 300 м. Політ над меандрами і каньйоном Дністра дарує учасникам незабутні емоції.

Щороку проводять фестиваль повітроплавання “Свято неба”, який збирає багато учасників і глядачів. Поблизу дельтадромів визначено місця для наметових містечок.

Цьогоріч ми святкуємо День Дністра онлайн, тому пропонуємо вам помиловутися Дністровськими ландшафтами з висоти пташиного польоту. Відео відзнято під час польоту – парамоторингу, де параплан – надлегкий літальний апарат доповнюється двигуном:

https://www.youtube.com/watch?v=aIjhodrXuO8&feature=emb_title