День встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у листопаді 2001 року.
Повномасштабне вторгнення рф в Україну вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди довкіллю. Ракетні удари, вибухи та артилерійські обстріли несуть загибель для довкілля, забруднюючи небезпечними речовинами.
Внаслідок військових дій зазнали пошкоджень та руйнувань об’єкти критичної інфраструктури. Країна-терорист продовжує атакувати енергетичні об’єкти України. Через нестабільне електропостачання очисні споруди працюють неефективно. Усе це призводить до потрапляння у водні об’єкти неочищених стічних вод, нафтопродуктів, важких металів та небезпечних хімічних речовин. Вже зараз у річках на деокупованих територіях фіксується перевищення концентрації ртуті, міді, цинку, марганцю.
Уражені війною території та місцеве населення залишаються без належного доступу до води та санітарних умов, що може спричинити поширення інфекцій, вірусів та хвороб.
Сьогодні ми є свідками приголомшливої гуманітарної катастрофи, що розгортається через війну, яка окрім жахливих людських втрат, економічних збитків, руйнує довкілля, тримає у постійній напрузі через ризик радіаційної катастрофи та спричиняє додаткові викиди парникових газів, наслідки яких відчуватимуть далеко за межами національних кордонів нашої Держави.
Воєнні дії в рази пришвидшують зміни клімату, оскільки викиди парникових газів зростають в десятки разів, що сприяє підвищенню рівня глобальної температури в світі. Більше того, лісові пожежі призводять до зниження здатності поглинання лісами та торфовищами парникових газів.
За інформацією Міндовкілля, за 8 місяців війни шкода довкіллю України від агресії рф оцінюється у понад 37 мільярдів євро.
За матеріалами Державного агенства
водних ресурсів України