17 грудня 2021 року в Івано-Франківському національному університеті нафти і газу в форматі відеоконференції відбулося чергове засідання Басейнової ради Дністра. У заході брали участь представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадських організацій, водокористувачі, експерти, вчені та фахівці водогосподарсько-екологічного напрямку.
Засідання проводив голова Басейнової ради Дністра, проректор ІФНТУНГ Олег Мандрик. На початку засідання Голова ради проінформував присутніх про внесення змін до складу басейнової ради Дністра.
Опісля члени Басейнової ради розглянули винесені на порядок денний питання, зокрема:
– Огляд виконання програм або заходів, включаючи шляхи досягнення визначених цілей.
Олексій Ярошевич, директор BlueRivers Екологічний консалтинг доповів про те, що завдяки сприянню проєкту ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН «Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер» спільно з експертами станом на сьогодні підготовлено розділ 7 «Огляд виконання програм або заходів, включаючи шляхи досягнення визначених цілей» Плану управління річковим басейном Дністра. Даний розділ містить огляд виконання природоохоронних заходів у межах басейну Дністра, фінансування котрих було передбачено в діючих загальнодержавних цільових програмах/державному фонді охорони навколишнього середовища, відповідних обласних та місцевих програмах тощо.
– Презентація Програми розвитку громад Дністровського каньйону на 2022-2027 роки.
Володимир Попович – заступник директора департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської облдержадміністрації та Ігор Мельничук – директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття доповіли про те, що 14 липня 2021 року на Городенківщині відбувся Форум громад Дністровського каньйону, в якому взяли участь придністровські громади Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської та Хмельницької областей.
В рамках форуму 33 громади підписали договір про міжмуніципальне співробітництво для реалізації спільного проєкту з розвитку туризму «Дністровський каньйон». Договір передбачає низку заходів, які сприятимуть збереженню природної пам’ятки у комплексі з розвитком туристичного потенціалу Дністровського каньйону, адже він є унікальним природним комплексом, джерелом економічних і туристичних ресурсів, які треба розвивати й раціонально використовувати.
Станом на сьогодні розроблений проєкт Державної програми розвитку громад Дністровського каньйону на 2022-2027 роки.
– Про результати виконання програми діагностичного моніторингу для басейну Дністра у 2021 році доповіла Марія Засідко, начальник лабораторії моніторингу вод Західного регіону Дністровського БУВР.
Вона доповіла про, те що у 2021 році лабораторія моніторингу вод Західного регіону Дністровського БУВР проводила діагностичний моніторинг відповідно до програм, затверджених наказом Держводагентства, якими встановлено 80 пунктів моніторингу на 66 масивах поверхневих вод у басейні Дністра. Проби відбираються на масивах поверхневих вод, забір води з яких здійснюється для задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення, на транскордонних ділянках водотоків, визначених відповідно до міждержавних угод та на масивах поверхневих вод, які перебувають під ризиком на основі антропогенних впливів на якісний та кількісний стан вод.
– Економічний аналіз водокористування (басейн Дністра).
Іванна Гнатишин, заступник начальника Дністровського БУВР доповіла про те, що згідно з наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 27.11.2020 р. № 313 «Про затвердження планів-графіків процесу розроблення проєктів планів управління річковими басейнами» у 2021 році необхідно було здійснити підготовку розділу 6 «Економічний аналіз водокористування» Плану управління річковим басейном Дністра. Мета економічного аналізу водокористування показати економічний розвиток басейну ріки, включаючи оцінку сучасного водокористування, та оцінити рівень відшкодування витрат на послуги водопостачання для різних секторів економіки.
Структура розділу складається з наступних елементів:
– економічний розвиток території басейну;
– характеристика сучасного водокористування;
– прогноз потреб у воді основних галузей економіки;
– інструменти економічного контролю (тарифи, рентна плата за спецводокористування).
– Про стан хвостосховищ в басейні р. Дністра доповіли начальник відділу економіки природоохоронної діяльності та екологічного моніторингу обласного управління екології та природних ресурсів Петро Кульба та Оксана Бакун заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації.
Доповідачами були представлені основні заходи та кроки, які були вжиті впродовж 2021 році для зменшення негативного впливу хвостосховищ на підприємствах Івано-Франківської та Львівської областей.
Петро Кульба прозвітував, що управлінням екології розроблені та направлені в Мінекології ряд пропозицій щодо Калуського гірничопромислового району: відновити виробництво для перероблення розсолів хвостосховища і Домбровського кар’єру, розробка державної програми відселення людей з небезпечної території, завершення рекультивації, захист ослабленої ділянки північного борту Домбровського кар’єру, продовження моніторингу та будівництво водозахисної дамби на річці Сівка, щоб зняти питання прориву забруднених вод у річку.
Своєю чергою Оксана Бакун наголосила, що вони розробляють комплекс заходів для запобігання надзвичайних ситуацій на ПАТ Стебницьке ГПХ «Полімінерал та Роздільське ГПХП «Сірка». Зокрема йдеться про розробку програми екологічної реабілітації територій, регламенту скидів, проєкту з рекультивації земель, створення спец підприємства з ліквідації таких підприємств.
– Про ревіталізацію малих річок на прикладі пілотного проєкту відновлення ділянки річки Ягорлик (басейн Дністра) та роль громад у цій природоохоронній діяльності доповів Юрій Голубєв, директор ТОВ «ЕКОБЕРЕГ».
За підтримки проєкту ГЕФ в басейні річки Дністер вдалося реалізувати пілотний проєкт «Екологічне відновлення частини річки Ягорлик від села Довжанка до села Розівка», який був виконаний в 2018-2021 рр. Окнянською сільською радою. Тепер Ягорлик, річка в Одеській області, приток Дністра, є позитивним прикладом того, як добре спланованими зусиллями можна ліквідувати наслідки шкоди, завданої екосистемі.
В різному заслухали інформацію про міжнародні події та проєкти в басейні Дністра за 2021 р.
Роман Михайлюк, заступник голови басейнової ради доповів про те, що 28-29 жовтня 2021 році відбулося засідання Дністровської Комісії у м. Кишиневі (Молдова), а також про основні результати та домовленості, які були прийняті на засіданні Комісії.
Разом з тим, на засіданні заслухали про підсумки роботи басейнової ради за 2021 рік та План роботи басейнової ради на 2022 рік.