Знайомство з басейном Дністра: Регіональний ландшафтний парк «Верхньодністровські Бескиди»

31 травня ми святкуватимемо Міжнародний день Дністра. Тож напередодні свята пропонуємо ознайомитися з національними парками та заповідними зонами, які знаходяться в межах басейну річки Дністер.

Розпочнемо знайомство з об’єкту природно-заповідного фонду Львівщини – регіонального ландшафтного парку «Верхньодністровські Бескиди». Адже саме тут, на Львівщині поблизу гори Розлуч величний Дністер бере свій початок.

Верхньодністровські Бескиди розташовані у південно-західній частині Львівської області (в межах Старосамбірського району), біля кордону з Польщею, в однойменній частині гірського масиву Східних Бескидів.

Бескиди – це система гірських хребтів у північній смузі Карпат, у межах Чехії, Словаччини, Польщі та України. Бескиди поділяються на: Бескиди Західні і Бескиди Східні. Східні Бескиди – це система гірських хребтів у зовнішній смузі Карпат, що паралельно тягнуться від західного кордону держави територією Львівської та Івано-Франківської областей. Вони простягаються на понад 100 км смугою шириною 18-30 км. Висота вершин цього масиву нижча від Чорногірського і в середньому сягає до 1200 м. На окремі хребти масив розчленований поздовжними й поперечними долинами рік басейну Дністра та міжгірними улоговинами.

Бескидський масив поділяється долиною Стрию на Верхньодністровські та Сколівські Бескиди.

Верхньодністровські Бескиди – це північний масив Східних Бескидів, які на півночі плавно переходять у Передкарпаття, на півдні по Стрию – межують зі Сколівськими Бескидами, на південному заході – зі Стрийсько-Сянською верховиною.

Верхньодністровські Бескиди складають 7-8 низькогірних хребтів з типовим карпатським простяганням. Рельєф місцевості гірський та відрізняється симетричною будовою невисоких коротких хребтів з куполоподібними вершинами, розчленованих притоками Дністра, Стривігору, Стрию тощо. Ландшафтний парк розташований у межах висот 600-1022 м над рівнем моря. Територія пролягає Магурським (730 м), Оровим (762 м), Магуро-Лімнянським (1022 м) хребтами. Їхня протяжність становить близько 10 км. Гребені хребтів хвилясті, крутизна схилів 15-25˚. Найбільшої висоти сягає гора Магура-Лімнянська – 1022 м над рівнем моря.

Хребти поміж собою розділені поздовжніми долинами річок Лінинка, Мшанка, Тисовиця.

Бескидський відрізок Дністра починається біля с. Лімна. До сіл Стрілки і Верхній Лужок Дністер перетинає хребти, утворюючи невеликі звивини.

На ділянці Верхній Лужок-Спас Дністер виробив поздовжню долину. Біля Старого Самбора ширина долини близько 2 км.

Верхньодністровські Бескиди – це край мальовничих середньогірських ландшафтів, унікальних у Європі дрімучих пралісів 170–180-річного віку, крутих схилів і диких звірів, де в жовтні 1997 року на площі 8356 га було створено Регіональний ландшафтний парк «Верхньодністровські Бескиди».

Основними завданнями ландшафтного парку є збереження біологічного і ландшафтного різноманіття регіону, охорона рідкісних видів флори і фауни, занесених до Червоної книги України, підтримка загального екологічного балансу в верхів’ї річки Дністер.

Територія Верхньодніпровських Бескидів доволі щільно заселена й освоєна в сільськогосподарському відношенні, значна частина лісів вирубана. Обезліснені схили можна використовувати для організації гірськолижного відпочинку. Зокрема, курорт Розлуч є одним із центрів зимового відпочинку.

Цей район є досить окультуреним, площа природної рослинності займає лише 30%, з яких на луки та болота припадає 25%. Ліси у вигляді невеликих масивів, переважно дубові або заплавні вільхові.

Болота приурочені до самої заплави Дністра. Найбільше з них – “Великі болота” біля с. Чайковичі, має площу понад 12 тис.га.

Завдяки наявності мальовничих річкових екосистем та гірських лісових ландшафтів регіональний ландшафтний парк Верхньодністровські Бескиди має вагоме значення для розвитку рекреації та туризму. Найбільш привабливими у Верхньодністровському Безкидському масиві Львівщини для туристів є звивиста долина річки Стрий, витоки річки Дністер поблизу села Розлуч Турківського району, хребет Цюховий Діл, курорти Трускавця, Борислава і Східниці, які славляться своїми лікувальними водами, джерела мінеральних вод поблизу сіл Грозево, Смерічка, Розлуч.

Цей гірський край обдарований природою надзвичайної краси і благодаті.


Вишукана естетична цінність бескидських ландшафтів, етнографічна специфіка бойківського краю, гостинність місцевих жителів забезпечують високий рекреаційний потенціал парку, адже це – край талановитих народних умільців, самобутні вироби яких (різьблені дерев’яні речі, вишивки, килими, намиста, кераміка) цінуються далеко за межами Карпат. А велич вікових лісів, безмежність панорами гір на тлі неба, численні гірські потоки прозорої води, напоєне медовими пахощами квітів повітря і цілющі мінеральні джерела, смарагдові полонини приваблюють, зачаровують і дають відпочинок.