Урядом затверджено перші плани управління річковими басейнами

1 листопада Кабінет Міністрів України затвердив перші шестирічні плани управління річковими басейнами для 8 річкових басейнів України: Дніпра, Південного Бугу, Дністра, Дону, Вісли, річок Причорномор’я, Приазов’я та Криму.
Прийняття планів управління річковими басейнами є євроінтеграційним зобов’язанням відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС та одним з ключових індикаторів у секторі «Якість води» під час переговорного процесу щодо вступу України до ЄС.
План управління річковим басейном розробляється з метою досягнення екологічних цілей, визначених для кожного району річкового басейну, в установлені строки.
Стратегічною екологічною ціллю для всіх районів річкових басейнів є досягнення/підтримання «доброго» стану вод.
Реалізація планів управління річковими басейнами спрямована на вирішення наступних головних водно-екологічних проблем: забруднення поверхневих вод органічними, біогенними та небезпечними речовинами; гідроморфологічні зміни; забруднення та виснаження підземних вод; зміна клімату; зменшення впливу інфраструктурних проєктів на стан вод; засмічення водних об’єктів побутовими відходами; біологічне забруднення (поширення інвазійних видів); вплив воєнних дій.
Плани управління річковими басейнами були підготовлені відповідно до строків, визначених у Додатку ХХХ до Угоди про асоціацію з ЄС. Вони відображають найкращі наявні експертні знання, використані відповідно до керівних принципів Спільної стратегії впровадження ЄС.
Україною використано досвід Словаччини, Румунії, Польщі, Угорщини, Франції та Естонії.
Для формування заходів планів управління річковими басейнами проведено комунікаційні заходи з органами місцевої влади та місцевого самоврядування.
Розробка планів управління річковими басейнами в Україні була ускладнена обмеженою доступністю та якістю інформації і надійних даних для більшості масивів поверхневих вод та масивів підземних вод. Ситуація ще більше ускладнилася через війну.
Проте, попри війну Україна продовжує тримати активний темп у імплементації вимог директив ЄС, а саме Директиви № 2000/60/ЄС про встановлення рамок діяльності Співтовариства у сфері водної політики.
Плани управління річковими басейнами охоплюють також річкові басейни України, що перебувають під повною або частковою тимчасовою окупацією російською федерацією територій України – басейни річок Криму та Приазов’я, Дніпра, Дону. Тому затвердження планів є важливим для посилення позиції захисту українських вод на міжнародній арені.
Над розробкою планів управління річковими басейнами працювала велика команда: органи державної влади – Міндовкілля та Держводагентство, спільно з ДСНС Держгеонадрами, Мінінфраструктури; наукові установи – Інститут гідробіології НАН України, Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України та НАН України; національні експерти Blue Rivers Екологічний консалтинг; європейські експерти – Міжнародний водний офіс (Франція) та Агенція навколишнього середовища Австрії; міжнародні організації – ЄЕК ООН, ОБСЄ; WWF-Україна; Асоціація водоканалів України.
Плани управління річковими басейнами підготовлено у відповідності до підходів Директиви № 2000/60/ЄС про встановлення рамок діяльності Співтовариства у сфері водної політики та за підтримки європейських партнерів – програми EU4Environment: Water and Data. Зокрема, командою експертів ЄС (OiEau та UBA) зазначено, що результати першого циклу планів управління річковими басейнами України є прийнятними та такими, що відповідають вимогам зазначеної Директиви ЄС.
Отже сьогодні ми маємо головний стратегічний документ європейського зразка для 8 річкових басейнів.
Наступний крок – реалізація заходів планів управління річковими басейнами.
Плани управління річковими басейнами будуть розміщені на офіційних вебсайтах Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства водних ресурсів України, басейнових управлінь та регіональних офісів водних ресурсів.

За інформацією Держводагентства України