У Кишиневі відбулося п’яте засідання Комісії зі сталого використання та охорони басейну річки Дністер засідання Комісії зі сталого використання і охорони басейну річки Дністер (Дністровська комісія). Засідання відкрили перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко та Міністр навколишнього середовища Республіки Молдова Сергіу Лазаренку.
Участь у засіданні Комісії взяв заступник співголови Комісії, Уповноважений Кабінету Міністрів України з виконання Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про спільне використання та охорону прикордонних вод , т.в.о. Голови Держводагентства Ігор Гопчак.
До складу української делегації увійшли представники Міндовкілля, Держводагентства, Міненерго, Держрибагентства, ДСНС, Укргідроенерго, Інституту гідробіології НАНУ, посольства України в Республіці Молдова, а також представники обласних військових адміністрацій і громадських організацій, що входять до української частини Дністровської комісії.
У рамках засідання заслухано інформацію Уповноважених Кабінету Міністрів України та Уряду Республіки Молдова з виконання Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про спільне використання та охорону прикордонних вод.
Співголови робочих груп доповіли про результати своєї діяльності у період між четвертим та п’ятим засіданнями Дністровської комісії.
Сторони обмінялися інформацією щодо прогресу в розробці/впровадженні національних планів управління річковим басейном та планів управління ризиками затоплення для басейну р. Дністер.
Представник ОБСЄ представив інформацію про проєкт ГЕФ «Розвиток транскордонного співробітництва та інтегрованого управління водними ресурсами в басейні річки Дністер шляхом реалізації Стратегічного плану дій».
Також під час засідання були розглянуті інші актуальні питання з управління водними ресурсами басейну р. Дністер.
Комісія засудила повномасштабне воєнне вторгнення російської федерації та терористичні атаки на гідроенергетичну інфраструктуру України та вважає їх такими, що спрямовані на завдання максимальної шкоди мирному населенню.
У рамках домовленостей Україна та Молдова:
– затвердили плани роботи робочих груп Дністровської комісії на 2024–2025 роки;
– продовжать виконання моніторингу вод у басейні річки, обмін інформацією щодо стану вод, оцінки їх хімічного та екологічного стану та гідрометеорологічною інформацією;
– продовжать обмін інформацією щодо реалізації заходів національних планів управління річковим басейном та планів управління ризиками затоплення для басейну р. Дністер;
– продовжать діяльність з питання проведення скринінгу законодавства України та Молдови у сфері моніторингу води на відповідність європейським директивам.
Наступне засідання Дністровської комісії заплановано в Україні наприкінці 2025 року.
За результатами засідання співголови Комісії – перша заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко та Державний секретар Міністерства охорони навколишнього середовища Республіки Молдова Георге Хайдера – підписали протокол про подальшу співпрацю між двома країнами щодо охорони водних ресурсів Дністра.
За інформацією Міндовкілля