В.о. начальника Дністровського БУВР Віталій Андрійчук та начальниця лабораторії моніторингу вод Західного регіону Марія Засідко взяли участь у нараді з питань роботи регіональних лабораторій моніторингу вод, яка відбулась у Держводагентстві.
Т.в.о Голови Агентства Ігор Гопчак відмітив, що ефективна та стабільна робота 4 базових регіональних лабораторій Держводагентства – Лабораторії моніторингу вод Північного регіону , Лабораторії моніторингу вод Південного регіону, Лабораторії моніторингу вод Східного регіону та Лабораторії моніторингу вод Західного регіону – є обов’язковою умовою отримання достовірної інформації щодо стану вод та реагування у випадках аварійних забруднень внаслідок воєнних дій.
Технічні можливості лабораторій Держводагентства дозволяють проводити вимірювання якісного стану води за понад 120 показниками. Моніторинг забезпечується у 533 пунктах моніторингу та додаткових – у випадках аварійних забруднень.
Учасники наради обговорили нагальні питання роботи лабораторій з урахуванням ризиків та загроз, пов’язаних з воєнними діями та критичними ситуаціями в енергосистемі України.
Під час наради окрему увагу було приділено питанню стратегічного розвитку лабораторій з урахуванням євроінтеграційних зобов’язань та внесених у 2024 році змін до Порядку здійснення державного моніторингу вод.
Окреслено наступні пріоритети діяльності лабораторій:
-
завершення процедур отримання свідоцтв з акредитації за ISO 17025 лабораторіями Східного та Південного регіонів;
-
розширення переліку досліджуваних показників відповідно до європейських вимог, зокрема забезпечення моніторингу повного списку 45+ пріоритетних речовин (наказ Мінприроди «Про затвердження Переліку забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих і підземних вод та екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод» від 06.02.2017 № 45) та специфічних забруднюючих речовин (наказ Міндовкілля «Про затвердження екологічних нормативів якості води для визначення екологічного стану масиву поверхневих вод та Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства екології та природних ресурсів України від 01.04.2024 № 332);
-
розвиток кадрового потенціалу.
Учасники наради також обговорили питання підвищення ефективності використання наявного лабораторного обладнання, у тому числі для моніторингу шкідливих речовин, що містяться в складі боєприпасів («воєнного» забруднення), та потреб у тренінгах для працівників лабораторій.
Представники Держводагентства проінформували про напрацювання двосторонніх урядових проєктів з Фінляндією та реалізацію співпраці з Республікою Корея з підтримки лабораторій Держводагентства.
За результатами наради прийнято відповідні управлінські рішення для забезпечення роботи та розвитку лабораторій у 2025 році.
За інформацією Держводагентства України