Щороку ми з нетерпінням очікуємо на День Дністра. Різноманітні екологічні заходи, урочистості, концерти, флешмоби, вже стали невід’ємною частиною святкування. Втім, цьогоріч, через карантинні обмеження ми залишаємося вдома. Та це не означає, що свята не буде. Просто ми святкуватимемо День Дністра онлайн.
Команда Дністровського БУВР підготувала багато цікавих заходів та подарунків з нагоди свята. Тож стежте за нашим сайтом, сторінкою у Фейсбук та Інтаграм і долучайтеся до святкування. А розпочнемо ми підготовку до святкування з цікавої та корисної інформації про наш улюблений Дністер.
У 2017 році на спільній нараді Уповноважених Урядів України та Республіки Молдова з виконання Угоди про спільне використання та охорону прикордонних вод Дністра було прийнято рішення щодо відзначення Міжнародного дня Дністра в останню неділю травня, починаючи з 2018 року.
Відзначення Міжнародного дня Дністра – це нагода нагадати всім мешканцям басейну про культурну та природну цінність неповторної річки та привернути увагу суспільства до питань раціонального використання та збереження водних ресурсів.
Назва «Дністер» відома з давніх-давен. Басейн річки лежить у межах України та Молдови. Більша його частина розташована в Україні. Тут річка займає значну частину територій семи областей південно-західної України (Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Тернопільська, Хмельницька, Вінницька та Одеська області).
Дністер – транскордонна річка, друга за розмірами в Україні та дев’ята в Європі, що належить до важливих водних артерій України, а для Республіки Молдова є головною водною артерією. Водні ресурси Дністра використовувалися ще з часів Київської Русі. Як воднотранспортна магістраль річка здавна слугувала для сполучення Прикарпатських районів з Причорноморськими і це перше чим вона привертала до себе увагу. Водночас Дністер є однією із наймальовничіших річок, красу і велич якої важко описати словами. Саме Дністром утворено унікальне природне явище, що відноситься до Семи чудес України – Дністровський каньйон та саме на Дністрі розташована одна із найбільших гідроакумулюючих станцій у світі – Дністровська ГАЕС.
Перші згадки про витоки річки з’являються ще у V ст. до н.е. у творах давньогрецького історика Геродота під назвою «Тірас». Цей давній термін походить від іранського прикметника «швидкий», а з курдського перекладається як «дикий», «неприборканий». У IV ст. Амміаном Марцелліном згадується вперше сучасна назва як «Данаструс». У молдаван і румунів річку здавна називали «Ністру», а у Київській Русі – Дьністрь. Ця первинна назва і увійшла до України, а згодом річка стала відома як Дністер. Тож є кілька версій походження назви річки Дністер, але взагалі воно може бути простим: «дон» – вода, «стрий» – швидкий.
Бере свій початок Дністер на північних схилах Карпат з гори Розлуч, що знаходиться поблизу села Вовче Львівської області. Далі, спустившись з висоти близько 900 м над рівнем моря, річка гірським потоком прокладає собі шлях по Передкарпаттю, перетинає південно-західний край Подільської височини, протікає по межі України з Республікою Молдова, а потім, повертаючись на територію України як судноплавна річка, впадає у Дністровський лиман.
Дністер має протяжність 1362 км, із них 705 км протікають територією нашої держави та 220 км – транскордонною лінією. Загальна площа його басейну з притоками становить 72100 км². Деяка частина русла річки є для України загальною з Республікою Молдова і по ній проходить державний кордон країн.
Значна протяжність річки визначає всю різноманітність території, по якій вона протікає, саме тому Дністер умовно можна поділити на три частини: Карпатська, Подільська та Причорноморська.
У верхній частині, Карпатська частина, Дністер – типова гірська річка зі швидкою течією, з великою кількістю порогів, кам’янистим дном та берегами.
У середній частині, Подільській, вийшовши на рівнину, Дністер в межах Сянсько-Дністровської вододільної рівнини тече широкою заболоченою долиною, течія стає значно спокійнішою. У цій частині похил річки значно зменшується, береги стають низькими, утворюються численні розгалуження, острівці та різко зменшується прозорість води. Проте, вже нижче річки Свічі береги долини Дністра стають вищими, а течія знову швидкою, а за гирлом річки Бистриця починається Дністровський каньйон, який без жодного сумніву можна назвати унікальним природним об’єктом в Україні. Слід зазначити, що Дністровський каньйон віднесено до Семи чудес країни і простягається він на чотири області: Івано-Франківську, Тернопільську, Чернівецьку та Хмельницьку. Середній Дністер простягається до міста Тирасполя, де його правий беріг вже не такий високий, як у Дністровському каньйоні.
Найнижча частина Дністра, Причорноморська, протікає здебільшого територією південно-східної частини Республіки Молдова. У цій частині течія річки уповільнюється, з’являються рукави, досить великі острови й заплавні озера, а ближче до гирла в межах Одеської області долина річки стає обводненою та заболоченою. Саме тут Дністер і виходить на Причорноморську низовину, де з’являються плавні, подібні до Дніпровських.
Вздовж Дністра створено чимало заповідних зон – національних природних парків, заказників, пам’яток природи. Річка стає щораз популярнішим туристичним об’єктом, також на берегах річки обладнані пляжі та відпочинкові зони.
Дністер заворожує. Він манить у подорож – і варто таки спробувати побачити береги цієї річки.
Запрошуємо вас здійснити онлайн-подорож берегами Дністра та помилуватися величною красою Дністровських ландшафтів і пейзажів: