Знайомство з цікавою історією Дністра: про життя первісних людей на берегах Дністра

Продовжуємо знайомство з цікавою історією Дністра. Сьогодні поговоримо про первісних людей на берегах Дністра.
Життя на берегах Дністра вздовж всієї річки вирувало з прадавніх та найдавніших часів.
Неандертальці — приблизно 400 000 – 40 000 років тому.
Одним з найбільш відомих місць, яке підтверджує проживання неандертальців на берегах Дністра, є урочище Прийма, розташоване всього за 2 км від міста Миколаїв Львівської області. Розкопки в Приймі підтвердили, що там був зимовий табір неандертальців, а влітку вони перебували на берегах Дністра.
Пізній палеоліт — приблизно 40 000 – 10 000 років тому.
На берегах Дністра було досить тепло, що створювало передумови для більш комфортного життя людей доби палеоліту. Клімат у Дністровському каньйоні був сприятливий, особливо під час зледеніння, коли більшість стоянок концентрувалася саме в цій долині.
Неоліт (Трипільська культура) – приблизно 5500 – 2750 рр. до н.е.
Значним археологічним відкриттям, що свідчить про їхнє існування на цій території, є стоянка Лука-Врублівецька у Кам’янець-Подільському районі, яка виявила релігійні та побутові артефакти трипільців. Ще одне місце на Дністрі, яке має глибоке історичне коріння — село Буша на Вінниччині, де археологи знайшли залишки трипільських жител та артефактів.
Бронзова доба (Кіммерійці) – приблизно X – VII століття до н.е.
Кіммерійці, іраномовні племена, залишили глибокий слід в історії земель уздовж Дністра. Саме вони надали частину сучасних топонімів, які дійшли до нашого часу, зокрема й слово «Дністер».
Залізна доба (Скіфи) – приблизно VII – III століття до н.е.
Важливі пам’ятки скіфської культури були знайдені в пониззі Дністра, зокрема в селі Надлиманське Маякської ОТГ, де розташоване Надлиманське городище. Це давнє скіфське поселення східного берега Дністровського лиману.
Сармати – приблизно III століття до н.е. – приблизно III-IV століття н.е.
Сармати панували в степах Північного Причорномор’я, включаючи території уздовж Дністра. У курганах, поруч з Біляївкою, що у Пониззя Дністра на Одещині, знайдені залишки щонайменше двох давніх сарматських поховань.
Античність (Грецькі колонії) — приблизно VI століття до н.е. – IV століття н.е.
Одночасно зі скіфами в Північному Причорномор’ї з’явилися греки-переселенці, переважно з Іонії. Вони заснували два міста на Дністрі – Тіра (сучасний Білгород-Дністровський, Одеська область), Ніконій (село Роксолани, Одеська область).
Деякі культури і народи асимілювалися або зникали через різні історичні процеси, залишаючи часткові або непрямі сліди в історії.
Отож третє запитання: Як називається найстаріше місто України (і одне із найстаріших міст світу, з постійним заселенням), яке знаходиться на берегах Дністра?
Традиційно відповіді на запитання пишіть на нашій сторінці в ФБ https://www.facebook.com/vodaif.gov.ua під цим постом.
Автори правильних відповідей отримають третю букву нашого зашифрованого слова.
(інформація підготовлена за матеріалами сайту dnister.in.ua)