Знайомство з унікальними місцями на Дністрі: стародавні фортифікації та замки

Ну що ж, продовжуємо наше знайомство з унікальними місцями на Дністрі. Сьогодні ми поговоримо про стародавні фортифікації та замки.
Колись на берегах Дністра було багато веж, фортець та замків, але через час, війни і безгосподарність зараз залишилося тільки 6.
Найвідомішим укріпленням на сьогодні є легендарна    
Вона чи не єдина, яка практично не втратила свого первозданного вигляду до нашого часу. За правління князя Володимира Великого на місці теперішнього замку з’явилася дерев’яна фортеця, а перші кам’яні мури тут постали у ХІІІ ст. За часів Молдавського князівства фортецю перебудували. Варто зауважити, що це єдина фортеця в Україні, яка має на стінах символи: чотириступінчату піраміду з хрестом – гора “Голгофа”, і квадрати – як символ “Вавілону”.
Окрім Хотинської фортеці на берегах Дністра є ще декілька колишніх твердинь, які вціліли лише частково.
РАКОВЕЦЬКИЙ ЗАМОК/ВЕЖА
 

Фортифікаційна споруда XVII століття. Розташована на правому березі Дністра у селі Раковець Івано-Франківської області. Сьогодні від неї вціліла лише одна вежа (20 м) та невеликий фрагмент північно-західного муру.

Історики зазначають, що планування Раковецького замку не має аналогів в Україні. Він мав багато підземель, входи до яких зараз засипано. Наприкінці XVII століття там, де містився Раковецький замок, була переправа через Дністер, а в замку зберігалися запаси провіанту й амуніції. Саме тому цей важливий воєнно-стратегічний об’єкт ставав місцем військових сутичок.
ГАЛИЦЬКИЙ ЗАМОК
Це одна з найдавніших і найбільш укріплених фортець Галичини, до нашого часу збереглися лише башта, руїни оборонного муру та підвальні приміщення.
Перші згадки про укріплену цитадель, попередницю замку, датуються 1114 роком. Як оборонний форпост замок галицького староства (Старостинський) був зведений у середині ХІV ст. Кам’яним і трикутним в основі замок став у ХVІІ ст. (1627 р. чи 1658 р.) за правління галицького старости Андрія Потоцького.
Упродовж XV ст. фортеця вважалася однією з найбільших у Галичині, її гарнізон нараховував понад тисячу осіб, тут зберігалися гармати і вогнепальна зброя.
ЖВАНЕЦЬКИЙ ЗАМОК
На даний момент ця споруда мало нагадує замок. Численні руйнування не дозволили зберегти повноцінну будівлю. Але навіть його залишки, включаючи п’ятигранний вежу, демонструють велич фортеці.
Історики вважають, що перші оборонні споруди на місці Жванецького замку з’явились у 15 ст. Впродовж наступних ста років укріплення отримало новий вигляд і вже нагадувало п’ятикутний замок.
1684 рік став останнім у житті Жванецького замку. Після того, як фортеця була зруйнована Яном III Собеським, замок назавжди втратив своє значення стратегічного об’єкта. Замок занепав і був практично повністю розібраний.
БЕНДЕРСЬКА ФОРТЕЦЯ
Велична фортеця над Дністром площею приблизно 20 га.
Фортеця є унікальним об’єктом, який відображає вплив різних культур і держав, що володіли нею протягом віків. Османський, молдавський, турецький та інші стилі архітектури змішалися тут, створюючи архітектурний ансамбль, який є унікальним в світі.
Палацові споруди фортеці прикрашені мистецькими роботами, фресками та різьбленням, що свідчить про їхню розкіш та багатство. Оборонні споруди, такі як рови, підземелля та масивні стіни, складають надійну систему оборони Бендерської фортеці в разі ворожого нападу. Вони свідчать про стратегічну важливість фортеці як об’єкта оборони.
АККЕРМАНСЬКА, АБО БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКА ФОРТЕЦЯ
Це наймасштабніша пам’ятка Середньовіччя в Україні. Фортеця стоїть на скелястому березі Дністровського лиману на місці Тіри – давньогрецького поліса V – IV ст. до н. е.
На думку істориків, у Х столітті Білгород входив до складу Київської Русі, потім деякий час належав Угорському королівству, а ще пізніше — Галицько-Волинському князівству.
Сама фортеця, яка була частиною міста, грала важливу роль, як частина оборонного щита Східної Європи, забезпечуючи існування різних державних утворень та безпеку слов’янського населення й інших етносів Подністров’я.
☑А тепер запитання, яка з цих твердинь вважається найбільшою в Східній Європі?
Традиційно відповіді на запитання пишіть на нашій сторінці в ФБ https://www.facebook.com/vodaif.gov.ua під цим постом.
Автори правильних відповідей отримають другу букву нашого зашифрованого слова.