- Дністровське БУВР - https://vodaif.gov.ua -

Знайомство з басейном Дністра: Нижньодністровський природний національний парк

Сьогодні ми завершуємо віртуальну подорож національними парками та заповідними зонами басейну річки Дністер.  На Одещині Дністер завершує свої мандри берегами південно-західної України, та при впадінні до Чорного моря  утворює Дністровський лиман.

Нижньодністровський національний природний парк розташований на території трьох районів Одеської області – Білгород-Дністровському, Біляївському та Овідіопольському. Заснований Парк у 2008 році. Він входить в десятку найкращих національних природних парків України.

Нижньодністровський парк займає територію, оторочену на півночі правим берегом ріки Турунчук, корінними глиняними берегами долини Дністра та Дністровського лиману на заході та сході, та акваторією Дністровського лиману на півдні.

Його загальна площа становить 21311,1 га.  Ядром національного парку стало заповідне урочище “Дністровські плавні” площею 7620 га, створене у 1993 році. До складу національного парку також ввійшли ландшафтний заказник місцевого значення “Лиманський” та “Карагольська затока”, яка з 1965 року є частиною іхтіологічного заказнику.

В даний час в межі Парку включені частини двох водно-болотних угідь міжнародного значення – “Межиріччя Дністра-Турунчука” і “Північна частина Дністровського лиману”, які охороняються Рамсарською конвенцією.

У геоморфологічному відношенні територія Нижньодністровського парку є досить одноманітною. Рельєф заплави рівнинний і дещо зрізаний водотоками. Найбільш високо розташованими ділянками є прируслові гряди Дністра та Турунчука, які мають відносну висоту над меженним рівнем води від 0,5 до 3(5) м. Окрім того, позитивними елементами рельєфу у заплаві є також штучні підвищення — вали висотою від 0,5 до 2,5 м.

Крім прируслових гряд по структурі та потужності, позитивними елементами рельєфу у заплаві Дністра є плавуни. Зосереджені у середній зоні заплави, плавуни являють собою унікальне утворення що складається з міцно сплетених коренів очерету, рідше рогозу, комишу та намулених наносів. Особливості території визначають характер місцевої флори та фауни, що відзначаються високим ступенем біорізноманіття.

Нижньодністровський національний природний парк за рейтингами ЗМІ з 49 національних парків України входить у десятку найкращих національних парків. Тут справжній рай для любителів природи: річки, болота, велика кількість риби, тварин. У парку розроблено та затверджено шість екологічних маршрутів, довжиною від 7 до 58 км та одна екологічна стежка. “Дністровська Амазонія” – маршрут річкою  Дністер, руслом Турунчука, мальовничою протокою “Амазонка”. Довжина маршруту від Біляївки – до 8 км, від с. Маяки – 20 км. Тривалість проходження маршруту від 3 до 6 годин. Будь-хто може прогулятися, насолодившись красою цих місць, а також ознайомитися з багатою природою заповідника.

На території Нижньодністровського національного природного парку існує  чимало цікавих та унікальних місць.

На скелястому березі Дністровського лиману розкинулася могутня Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця. Оборонна споруда дуже добре збереглася, ніхто б і не повірив, що замок стоїть ще з 15 століття. Вона знаходиться на березі Дністровського лиману, і вважається однією з найбільших зі збережених на території України. Довжина стін фортеці становить 2 км, а стіни і башти виросли від 5 до 15 м. Фортеця містить 34 вежі, з яких 26 збереглися. На території фортеці працює експозиція знарядь тортур, а у дворі стоять облогові знаряддя.

Нерубайські катакомби – це справжній паралельний підземний світ в Біляєвському районі Одеської області. Протяжність катакомб 3 тис. метрів. Вони складаються з декількох різних підземних порожнин, які іноді тісно переплітаються між собою. Це найбільш непередбачувані і заплутані катакомби в світі. Іноді їх глибина опускається на 100 м. Їх повного плану не існує. У перші місяці війни вони використовувалися в якості пункту дислокації партизанського загону.

Овідіополь – фортечні вали. До наших днів Овідіопольська фортеця не збереглася, але на півночі Овідіополя можна знайти залишки земляних валів. В кінці 18 століття Франц Деволан побудував фортецю, яка стала надійним захистом і охороняла вхід в Дністер з боку Чорного моря.

Кремль у Долинівці – так називається не що інше, як дзвін, який знаходиться в селі Долинівка, а все тому, що він прикрашений бляшаним макетом Кремля.Висота Спаської вежі на макеті досягає 2 метрів. Раніше на вежі був годинник, а сама конструкція мала підсвічування.Автор макету до цих пір невідомий.

Як бачимо, територія Нижньодністровського національного природного парку багата на різні пам’ятки, як історичні, так і природні. Кожне місце зачаровує по-своєму. Варто лише мати бажання відкрити для себе ці мальовничі куточки.