- Дністровське БУВР - https://vodaif.gov.ua -

Цікаві факти про притоки Дністра

До Міжнародного дня Дністра продовжуємо рубрику про цікавинки нашої улюбленої річки. Сьогодні пропонуємо до вашої уваги цікаві факти про притоки Дністра:
👉Дністер має 386 великих і малих приток.
👉Річка Стрий у місці впадіння до Дністра повноводніша за нього. Попри це вона є його притокою. Крім того, в районі міста Турки (за 8 км від витоку Дністра) річка Стрий уже настільки повноводна, що по ній можна плавати човнами.
👉Стрий місцями має дуже звивисте річище. Найцікавіші меандри вона робить біля села Рибник, де впродовж кількох кілометрів встигає текти на південь, на схід, на північ і на захід (далі річка знову повертає на південний схід і схід).
👉У прикарпатській та подільській частині басейну Дністра є чимало приток з цікавими та унікальними назвами: одні вказують на характер річки (Гнила, Бистриця, Студениця тощо), інші вказують на тварин чи рослин, які є (або були колись) характерними для даної річки. Існує також чимало дивних та «несподіваних» назв. Приклади:
«Тваринні» назви: Тур’янка, Зубра, Боберка, Куна, Коропець.
«Рослинні» назви: Ясеничка, Золота Липа, Вербівець, Вишниця, Кропивник.
Поетичні та милозвучні назви: Любишка, Нічлава, Дзвіна, Русава, Волянка.
Дивні та «несподівані» назви: Ореб, Тупа, Бар, Сукіль, Домажир.
👉Ліва притока Дністра річка Мша́нка, у далекому минулому належала до басейну Сяну, але внаслідок ерозійних процесів, відомих як річкові перехоплення, вона стала притокою Дністра.
👉Річка Смотрич протікає в межах Хмельницької області, являється лівою притокою Дністра і відома завдяки своєму каньйону. Важко повірити, але у давнину ця річка була судноплавною. Важливий доказ цьому – несподівана знахідка геологічної експедиції, що в 1956 році проходила у Кам’янці. Тоді геологи відкрили шлюзи човнової станції, а коли вода зійшла, побачили дивний кам’яний стовп, висотою півтора метра, схожий на гриб. Найімовірніше, його використовували, щоб причалювати до берега, великі човни. Під «шапкою» знайшли борозенки, витерті ланцюгами та канатами.
👉З восьми великих Днiстровських приток Хмельниччини річка Збруч є найбiльшою лiвою притокою Днiстра. У 106 роцi нашої ери береги невiдомої ще тодi рiчки обслiдував римський легiон пiд проводом центуріона Тонілія. Римляни дiйшли тодi до нинiшнього Сатанова. В 1848 роцi в рiчцi знайдено збручанського iдола з культурним зображенням давньослов’янського бога Світовида.
👉Гірська й передгірська частини басейну Дністра займають 9 % його площі. Тут найгустіша річкова мережа з переважанням правих приток, хоча також є немало порівняно повноводних лівих приток. У середній течії притоки переважно ліві. А в нижній течії Дністер приймає досить велику праву притоку — Реут; ліві притоки тут дрібні й часто пересихаючі річки, верхів’я яких розташовані в межах України.
👉Сумарний стік всіх лівобережних рівнинних приток Дністра становить близько 1% стоку правобережних. Щодо площі водозбірного басейну, то 57% його припадає на басейн лівобережних приток і 43% – правобережних.