- Дністровське БУВР - https://vodaif.gov.ua -

Проблеми Дністра обговорили під час онлайн-засідання Басейнової ради

В четвер, 17 грудня 2020 р. в Івано-Франківському національному університеті нафти і газу відбулося онлайн-засідання Басейнової ради Дністра.
До засідання долучилися члени Басейнової ради Дністра, науковці, громадськість та представники засобів масової інформації.
Першим, члени басейнової ради заслухали доповідь експерта з управління водними ресурсами ОБСЄ Олексія Ярошевича щодо Стратегічної програми дій.
“В цій програмі були визначені заходи для досягнення доброго екологічного та хімічного стану поверхневих вод. Термін реалізації цієї програми розрахований на 15 років. Було виділено 7 стратегічних напрямків та 74 заходи. Більшість з цих заходів є спільні, а деякі специфічні для кожної з країн”,- доповів Ярошевич.
Наступним розглянули питання про результати виконання програми діагностичного моніторингу для Басейну Дністра.
За словами начальника Дністровського БУВР, заступника голови басейнової ради Романа Михайлюка, в управлінні діє одна з чотирьох сучасних лабораторій моніторингу поверхневих вод.
“Наша лабораторія обладнана найсучаснішим обладнанням, що дозволяє визначати 35 з 45 пріоритетних забруднюючих речовин”, – каже Роман Михайлюк.
Як повідомила начальник лабораторії моніторингу вод Західного регіону Марія Засідко, кількість досліджуваних масивів за рік збільшилася вдвічі. На наступний рік планують збільшити кількість досліджень ще вдвічі.
“Ми щомісяця аналізуємо 131 пробу води з басейнів Дністра, Вісли і Дунаю. У 17 масивах поверхневих вод виявлені перевищення пестицидів та поліароматичних вуглеводнів. Окрім того, найчастіше з усіх металів ми виявили кадмій і миш’як хоч і у малих кількостях. За результатами наших аналізів, у 37 пунктах моніторингу є добрий стан вод, у 17 є недосягнення доброго стану вод. Найзабрудненішими річками басейну Дністра є Саджава в м. Долина, Білоч в с. Шершенці та Молокиш в с.Лабушне Найчистіші річки в басейні Дністра: Бистриця Надвірнянська в с. Березівка, Лімниця в с. Вістова та Свіча в с. Княжолука”,- доповіла Марія Засідко.
Також члени басейнової ради заслухали доповідь член-кореспондента НАН України, професора, доктора біологічних наук, директора Інституту гідробіології НАН України Сергія Афанасьєва про встановлення референційних умов в басейні Дністра. За його словами, референційні умови відображають стан навколишнього середовища при відсутності антропогенного впливу, або якщо такий вплив мінімальний.
Далі членам басейнової ради презентували аналіз проблемних питань, які потребують першочергового вирішення в діяльності басейнової ради.
Також під час засідання обговорили ситуацію, яка склалася навколо колишніх очисних споруд у м. Сороки (Республіка Молдова) і в с. Цекинівка Ямпільського району Вінницької області.
Водночас регіональний координатор проекту ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН “Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер” Тамара Кутонова ознайомила членів басейнової ради з основними напрацюваннями проекту ГЕФ за липень-грудень 2020 року та рекомендувала їх для використання в роботі.
На завершення, учасники басейнової ради погодили план роботи на наступний 2021 рік.
За підсумками засідання були прийняті відповідні рішення.
Детальний протокол онлайн-засідання Басейнової ради Дністра буде розміщено на сайті Дністровського БУВР у розділі Басейнова рада.