- Дністровське БУВР - https://vodaif.gov.ua -

Повені: акцент на превентивних заходах. У басейні Дністра виділено 103 території з потенційно значними ризиками затоплення завдовжки сукупно 4 303 км

На недавньому онлайн-засіданні Басейнової ради Дністра, яку очолює перший проректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу професор Олег МАНДРИК, розглянули План управління ризиками затоплень району річкового басейну Дністра, який презентував завідувач лабораторії оцінки та управління ризиками затоплень відділу системних гідрометеорологічних досліджень Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України, експерт проєкту ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН Костянтин ДАНЬКО.

 Голова Басейнової ради Дністра Олег Мандрик та начальник Дністровського басейнового управління водними ресурсами Роман Михайлюк під час розгляду Плану управління ризиками затоплень району річкового басейну Дністра.

Голова Басейнової ради Дністра Олег Мандрик та начальник Дністровського басейнового управління водними ресурсами Роман Михайлюк під час розгляду Плану управління ризиками затоплень району річкового басейну Дністра.

Оскільки повені належать до небезпечних природних явищ, здатних завдати значної шкоди інфраструктурі країни, які загрожують і здоров’ю та життю людей, низка країн–членів Євросоюзу ухвалила нормативний акт, який регулює порядок оцінки та управління ризиками, пов’язаними з цими стихіями, – Директиву 2007/60/ЄС за 23 жовтня 2007 р. Документ регламентує розробку превентивних заходів заради скорочення негативних наслідків від таких катаклізмів для здоров’я людей, довкілля, культурної спадщини та економічної діяльності.

Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Україна зобов’язалася впровадити ту директиву і тепер покроково здійснює передбачені угодою положення. Виконавцем відповідно до плану заходів з виконання угоди, затвердженого постановою КМУ від 25 жовтня 2017 р. №1106, визначено Державну службу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), а співвиконавцями – Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів і Державне агентство водних ресурсів.

Для впровадження Директиви 2007/60/ЄС необхідно виконати такі головні етапи: привести у відповідність законодавство, провести попередню оцінку ризиків затоплення, розробити карти загроз і ризиків затоплення та плани управління ризиками затоплення.

Своєю чергою, в ДСНС здійснили такі кроки для імплементації директиви в Україні: прийняли нормативно-правову базу щодо наближення національного законодавства до її положень, оновили склад Міжвідомчої комісії з імплементації та щокварталу проводять її засідання. У ДСНС також забезпечили проведення попередньої оцінки ризиків затоплення. А за результатами цього в басейні Дністра виділено 103 території з потенційно значними ризиками затоплення завдовжки сукупно 4 303 км, з них 37 територій завдовжки 2 264 км, які мають дуже високий ризик затоплення.

Тепер ДСНС здійснює заходи щодо розроблення карт загроз і ризиків затоплення на основі проведеної попередньої оцінки ризиків затоплення. В басейні Дністра такі карти розроблено на шести ділянках річок, які охоплюють 508 км (11,8%) з 4 303 км. Пророблено масштабну роботу з топографічних і геодезичних вимірювань, за результатами яких побудовано цифрову модель рельєфу місцевості. В межах Івано-Франківської області такі карти зроблені для річок Бистриця Солотвинська, Бистриця Надвірнянська та Бистриця, на яких існують високі ризики затоплення.

Проєкт Плану управління ризиками затоплення для окремих територій у межах району басейну річки Дністер на 2023–2030 рр., який передбачає також комплекс заходів, спрямованих на запобігання, захист, підготовку, прогнозування і систему раннього попередження для окремих територій, розміщено за посиланням bit.ly/3pPjFEv, а звіт про стратегічну екологічну оцінку Плану управління ризиками затоплення для окремих територій у межах району басейну річки Дністер на 2023–2030 рр. – на bit.ly/2RY1cZW.

Громадські обговорення Плану управління ризиками затоплення району річкового басейну Дністра триватимуть до 17 грудня цього року.

За матеріалами інтернет-ресурсу газети “Галичина”:

Повені: акцент на превентивних заходах. У басейні Дністра виділено 103 території з потенційно значними ризиками затоплення завдовжки сукупно 4 303 км – Галичина (galychyna.if.ua) [1]