- Дністровське БУВР - https://vodaif.gov.ua -

Друзі, сьогодні пропонуємо вам здійснити onlinе-подорож у басейн Дністра

Цей річковий басейн достатньо багатогранний адже розташовується на території семи областей України.

Тож запрошуємо вас продовжити мандрівку із західної України на її південь за течією Дністра.

Басейн Дністра – це і гірські річки і заповідні території. І для кожного регіону Дністер різниться: на Прикарпатті – це типова гірська річка, а на Поділлі та Одещині – повноводна рівнинна ріка.

Наскільки Дністер відмінний для кожної області, де він протікає, настільки різниться і гідрологічна обстановка на річках басейну.

Наприклад, у березні в межах Львівської та Тернопільської областей останнім часом переважали спади рівнів води місцями до 14 см/добу. На Хмельниччині максимальні добові коливання рівнів води були до 3 см, в межах природних русел із значною перевагою до зниження. На Одещині рівні коливались до 42 см і сьогодні водність Дністра також нижче норми.

А от в межах Чернівецької області – тривають невеликі підйоми рівнів води, зокрема на початку березня в м. Заліщики підйом рівня води відбувся до 7 см. Для порівняння, у цей же період торік на р. Дністер фіксувалися підйоми рівні води від 24 до 42 см.

За даними досліджень Українського гідрометеорологічного інституту, щодо впливу змін клімату на водність Дністра, то науковці зазначають, що очікувані зміни знаходитимуться в межах природної мінливості.

А зменшення річного стоку можна очікувати для нижньої частини Дністра. Проте, це не призведе до суттєвих змін середньорічного стоку річки, оскільки притоки її нижньої частини не здійснюють істотного впливу на їх водний режим.

У цілому, за даними Укргідрометцентру, цьогорічний березень для басейну Дністра став дуже теплим, із недобором опадів (випало 54 – 98 % норми) і лише в басейнах гірських приток Дністра їх кількість становила 120-136 % місячної норми.

Протягом березня на річках басейну Дністра формувалися декілька швидкоплинних паводків (підйоми рівні води були від 0,3 до 1,5 м) без негативних наслідків. В кінці березня на гірських притоках Дністра відмічалися льодові явища.

Щодо роботи Дністровського водосховища, то воно працює відповідно до узгоджених міжвідомчою комісією режимів роботи. Протягом березня у Дністровському водосховищі продовжувалось накопичення паводкових вод.

Незважаючи на аномальні погодні явища та відсутність типового весняного водопілля, треба зважати на особливості басейну Дністра і завжди бути готовим до різних природних явищ, особливо паводків.

Саме для цього сервісні служби Дністровського БУВР проводять моніторинг технічного стану захисних споруд на річках. Особлива увага приділяється спорудам, які були пошкоджені травневими паводками 2019 року. Зокрема, обстежено 68 об’єктів загальною довжиною 71 км та проведено відповідні ремонтні роботи.

Важливою перлиною цього басейну є сучасна Лабораторія моніторингу вод Західного регіону, яка успішно функціонує в Івано-Франківську.

Ця лабораторія виконує державний моніторинг вод в басейні річки Дністер і проводить дослідження проб води, доставлених з басейнів Вісли та Дунаю.

За останній тиждень у лабораторію доставлено 24 проби води для визначення органічних речовин та металів.

Як ви вже зрозуміли, фахівці лабораторії не можуть виконувати дослідження проб дистанційно, тому для них організовані умови праці з урахуванням вимог карантинних заходів.

А вже узагальнення виконаних досліджень проводиться дистанційно.

У рамках виконання діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод в басейн Дністра виявлено речовини, що відносяться до переліку пріоритетних згідно з Водною Рамковою Директивою. Це пестициди та промислові забруднюючі речовини, які потрапляють до вод Дністра.

Підсумовані результати досліджень та встановлення хімічного стану поверхневих вод за І квартал буде проведено після дослідження всіх проб.