Заповідні зони Смарагдової мережі Дністровського каньйону: Галицький національний природний парк

Версія для друку Версія для друку

Галицький  національний природний парк створений згідно з Указом Президента України Леоніда Кучми від 9 серпня 2004  року на площі 14684,8 га, з яких у постійному користуванні парку перебуває 12159,3 га.

Парк являється одним з найбільших заповідників, які увійшли до Смарагдової мережі Дністровського басейну. Природоохоронна територія Галицького національного природного парку в Україні знаходиться в межах Галицького району Івано-Франківської області.

Згідно фізико-географічного районування територія національного природного парку розміщена в межах двох фізико-географічних країн: Українських Карпат – область Передкарпаття (правобережжя Дністра) і південно-західної частини Східно-європейської рівнини – область Опілля Західно-Української провінції Лісостепової зони (лівобережжя Дністра).

Парк створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних лісових та лісостепових природних комплексів Передкарпаття. Основними напрямками діяльності парку є: охорона екосистем, науково-дослідна робота, туристсько-рекреаційна і еколого-просвітницька діяльність.

Національний парк частково охоплює долину ріки Дністер та пригирлові частини долин його допливів – Лімниці, Лукви, Гнилої Липи. Рельєф парку здебільшого горбистий, розчленований долинами постійних і тимчасових водотоків. Головні річкові долини мають значну глибину (до 80–100 м), їх днища широкі, місцями заболочені.

Більша частина території НПП зайнята лісами (близько 11 тис. га), розміщені вони в основному на вододільних поверхнях височин та їхніх схилах. Більш заліснене правобережжя Дністра. Основні лісоутворюючі породи – дуб звичайний, бук, граб. Сучасна рослинність є залишками дуже багатого в минулому рослинного покриву, значно зміненого діяльністю людини. Основний тип природної рослинності – ліси, переважно дубово-грабові та дубово-букові.

У межах парку протікає Дністер з 4 допливами, розміщене Бурштинське водосховище, 38 ставків, 5 озер.

Згідно з чинним законодавством на території Галицького національного парку встановлено диференційований режим щодо охорони, відтворення та використання природних комплексів та об’єктів. Його територія розподілена на функціональні зони: заповідну — площею 5105,0 га, регульованої рекреації — 4405,0 га, стаціонарної рекреації — 14,0 га і господарську — 5160,8 га.

Головна садиба парку розташована в місті Галичі. У межах садиби працює музей «Природа Землі Галицької».

В найцікавіших куточках парку прокладені туристичні маршрути та еколого-пізнавальні стежки.